Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Veela Ordo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Veela Ordo
Data i miejsce śmierci: 3954 BBY, Rekkiad
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne z czerwonymi i fioletowymi pasemkami
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Veela Ordo była Mandalorianką, która walczyła w wojnach mandaloriańskich u boku swego męża Canderousa Ordo. Gdy ten odszedł, przez jakiś czas piastowała też stanowisko przywódcy klanu Ordo. Cechowała ją duma z kultury i dokonań swego ludu. Zginęła w 3954 BBY na planecie Rekkiad.

Biografia

Po porażce Mandalorian w bitwie o Malachor V Canderous zostawił swój lud, a tym samym i Veelę, by zostać najemnikiem. Opuszczona przez męża kobieta przyłączyła się do współziomków szukających Maski Mandalora, mandaloriańskiego insygnium władzy. Artefakt został ukryty przez Revana po jego zwycięstwie nad Mandalorem Ostatecznym. Poszukiwacze wytyczyli wszystkie kursy, jakie mógł obrać rycerz i kolejno przeczesywali planetę za planetą. W bliżej nieokreślonym czasie Veela została przywódczynią klanu Ordo. Do jej ponownego spotkania mężem doszło w 3954 BBY, gdy Mandalorianie przeszukiwali Rekkiad, a Canderous wraz z podróżującym incognito Revanem postanowili się do nich przyłączyć. Gdy mężczyźni przybyli do obozowiska jej klanu, powitała ich chłodno, jawnie okazując nieufność rycerzowi. Mimo to, kiedy następnego ranka Jedi, który w przebłysku wspomnień ujrzał miejsce ukrycia Maski, zaproponował przeniesienie, obozu wyraziła zgodę. Podczas marszu do wskazanej przez niego lokalizacji jej relacje małżeńskie uległy polepszeniu. Wkrótce Ordo naruszyli terytorium innego klanu, Jendri, którzy zaatakowali intruzów. W trakcie walki Veela, jako jedna z najlepszych wojowników, dosiadała Bazyliszka. Jej klan wygrał, a kobieta poznała prawdziwą tożsamość Revana, który w pewnym momencie starcia użył miecza świetlnego. Od tej chwili zupełnie stracił on resztki jej zaufania. W dzień później Mandalorianie rozpoczęli wspinaczkę na pierwszą z Bliźniaczych Włóczni - wzniesień ze wspomnień rycerza. Szczyt zdobywać miały dwie czteroosobowe drużyny - jedną dowodzili Canderous i Revan, drugą Veela. Początkowo to jej zespół prowadził, lecz później jeden z jego członków stracił oparcie i zawisł na linie asekuracyjnej, co sprawiło, ze zostali w tyle. Po dotarciu na szczyt ujrzeli Mandalorian z drugiej grupy czekających na nich przed wejściem do grobowca Lorda Sithów Dramatha Drugiego, w którym, wedle słów Jedi, znajdował się szukany artefakt. Canderous i Revan już weszli do środka. Poszedłszy w ich ślady Veela wraz z towarzyszami dotarli do komory grobowej, gdzie kobieta ujrzała męża trzymającego znalezioną Maskę Mandalora. Wzburzona tym widokiem nazwała go zdrajcą zarzucając mu sprzymierzenie się z Revanem i opuszczenie swego ludu, gdy ten najbardziej potrzebował wielkich wojowników. Postawiła mężczyźnie ultimatum - albo pozwoli zabić Jedi, albo zginie wraz z nim. Canderous stanął w obronie przyjaciela. Wywiązała się walka, w której Mandalorianka zginęła od strzału prosto w serce.

Wygląd

Veela była wysoka, miała oliwkową karnację i długie do ramion, ciemne włosy przetykane czerwonymi i fioletowymi pasemkami. Jej kości policzkowe zdobiły spiralne tatuaże. Na uwagę zasługiwały bladoniebieskie oczy kobiety, które czasem porównywano do kryształków lodu.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!