Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Vill

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vill.jpg
Vill
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Data i miejsce śmierci: 18 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek - klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Vill był komandorem, służącym w Legionie 501. Po powstaniu Imperium Galaktycznego wziął udział w bitwie o Przełęcz Toporka oraz w ujarzmianiu Bandomeeru.

Biografia

Młodość

Vill, podobnie jak ponad milion jego braci, został stworzony na Kamino jako klon mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta w 32 BBY. Po przejściu odpowiedniego szkolenia na komandora dołączył do 501 Legionu z tym właśnie stopniem.

Wojny klonów

Losy komandora Villa podczas wojen klonów nie są znane. Wiadomo, że walczył w szeregach "Pięćset Jedynki" jako komandor. Podczas wojny Vill, podobnie jak wielu innych oficerów, przeszedł na Kamino dodatkowe szkolenie na klona ARC, co zwiększyło jego niezależność. Niewykluczone, że właśnie w wyniku szkolenia przybrał imię Vill.

Służba Imperium

Bitwa o Nowy Plympton

"Tak, Panie. Ale nie mam pewności, kiedy mój pułk wróci… Nasz transport dostał inne zadanie z rozkazu Imperatora."
— Komandor Vill do Lorda Vadera, informując go o planach przetransportowania nousariańskich jeńców na Orvax IV.[1]
Rozstrzelanie nousariańskich jeńców.

Komandor Vill dowodził brygadą klonów, wysłaną na Nowy Plympton w celu zakończenia toczących się tam walk z Nosaurianami. Oficer osobiście dowodził atakiem szturmowców na ostatnią pozycję ruchu oporu. Podczas walki klony zabiły dwóch przywódców bojowników o wolność: generała Rootrocka oraz komandora Limbfree'ego. Nagle Nosaurianie wycofali się na urwisko. Goniący ich czołg został zniszczony przez ścięte drzewo. Aby uniknąć ponownych szkód, Vill rozkazał ostrzelać najbliższe drzewa, w wyniku czego klony nieświadomie unieruchomiły Rycerza Jedi Dassa Jennira oraz Boma Greenbarka. Wkrótce potem klony otoczyły resztkę Nosaurian i rozstrzelały ich.

Wkrótce później zwiadowcy poinformowali, że bojownicy nosauriańscy zostali całkowicie wybici, a transportowce z cywilami zmierzają do kosmoportu. Komandor Vill nakazał blokadę obiektu, w wyniku czego ujęto wszystkich mieszkańców planety. Wkrótce komandor otrzymał rozkaz bezpośrednio od Imperatora Palpatine'a, który nakazywał przetransportowanie nosauriańskich jeńców na planetę Orvax IV, gdzie mieli zostać sprzedani na targach niewolników. Vill poinformował o tym Lorda Vadera, który nawiązał z nim połączenie, po czym wysłał wspomniany transport. Sam pozostał na Nowym Plymptonie, aby nadzorować wycofywanie wojsk z planety. Podczas przegrupowywania oddziałów Vill rozmawiał z komandorem Appem. Następnie ich okręt wyruszył na Murkhanę. Vader miał tam ukarać nieposłuszne klony. Wkład Villa w tę misję pozostaje nieznany.

Ujarzmienie Bandomeeru

"— Czy wpojono wam podobny rozkaz, by zaatakować mnie na polecenie Imperatora?"
"— Eee, sir… Nawet gdyby był taki rozkaz, nie mam prawa ujawniać… Ghhh!"
— Lord Vader i komandor Vill, na chwilę przed śmiercią klona z rąk przełożonego.[2]
Śmierć komandora Villa.

Po pewnym czasie komandor Vill wraz ze swoimi podwładnymi i Lordem Vaderem wyruszyli na Bandomeer, aby stłumić rebelię tamtejszych górników jonitu, nie chcących uznać zwierzchności Imperium. Misja nie okazałą się trudna. Górnicy, w przeciwieństwie do sił imperialnych, byli słabo uzbrojeni i znajdowali się w mniejszości. W dodatku podczas walki szturmowców aktywnie wspierał Datrh Vader. Wkrótce górnicy poddali się. Ich niedobitki zostały zniewolone przez Imperium. Po bitwie komandor Vill składał Vaderowi raport o stratach. Zginęło trzynastu żołnierzy, a dwudziestu trzech zostało rannych. Nagle Vader poprosił komandora o udzielenie szczerej odpowiedzi na pewne pytanie. Sith chciał się dowiedzieć, czy klony mają wpojoną instrukcję, podobną do rozkazu 66, jednak wymierzoną w Vadera. Vill stwierdził, że nie może ujawnić takiej informacji. Vader, aby uniemożliwić komandorowi zameldowanie tego incydentu Imperatorowi zaczął dusić go Mocą, po czym zrzucił ze skały. Klonowi, który po chwili przybiegł, Vader oznajmił, że Vill potknął się i nieszczęśliwie spadł.

Osobowość

"Lordzie Vader… Eee, jeśli mogę spytać… Skoro walka się skończyła, czy są jakies plany wobec mnie i moich ludzi? Jakieś plany co do naszej przyszłości? Żyjemy, by służyć, ale żołnierz musi czuć się potrzebny…"
— Komandor Vill do Lorda Vadera, dzieląc się obawami co do losu klonów po zakończeniu wojny.[1]
Komandor Vill, rozmawiajacy z Lordem Vaderem.

Podobnie jak większość klonów, Vill był posłuszny swoim przełożonym. Świadczyć o tym mogą takie wydarzenia, jak rozstrzelanie jeńców na Nowym Plymtonie czy przewiezienie cywili na targ niewolników na Orvaksie IV. Komandor miał jednak rozwiniętą niezależność w wyniku szkolenia na żołnierza ARC.

Vill był inteligentnym oficerem, myślącym w szerszej perspektywie, uwzględniając dalszą przyszłość. Podczas kończenia walk na Nowym Plymptonie komandor obawiał się o los klonów, przeznaczonych wyłącznie do walki, podczas gdy wojna właśnie się kończyła. Podczas rozmowy z Lordem Vaderem podzielił się swoimi obawami, co świadczy o jego rozwinietej w wyniku szkolenia ARC niezależności.

Ciekawostki

  • Podczas bitwy o Nowy Plympton Vill nosi pancerz 501 Legionu, dodatkowo wyposażony w napierśnik i kamę, będącymi wyposażeniem oficerów. Podczas walk na Bandomeerze używa on jedynie tradycyjnej zbroi, odpowiedniej dla szeregowca, pozbawionej nawet oznaczeń formacji.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!