Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Vyn Holpur

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vyn Holpur
Miejsce pochodzenia: Kesh
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne (Siwiejące)
Kolor oczu: Bladozielone
Przynależność: Zaginione Plemię Sithów
Vyn Holpur był mężczyzną rasy ludzkiej i Mieczem w Zaginionym Plemieniu Sithów z Kesh. W roku 44 ABY dowodził fregatą typu ChaseMaster o nazwie Starstalker i przeprowadził akcję, której celem było zdobycie próbek wintrium z Klatooine. On i jego załoga zostali jednak pojmani i skazani na śmierć.

Biografia

Vyn Holpur urodził się na Kesh na wiele lat przed przybyciem na planetę Ship, sfery medytacyjnej, która pomogła Zaginionemu Plemieniu powrócić do galaktyki po ponad pięciu tysiącach lat uwiezienia. W pewnym momencie swojego życia Holpur otrzymał tytuł Miecza i był na dobrej drodze do zostania lordem, jednak wydarzył się nieznany skandal, który pogrzebał jego szanse na awans. Nie zakończyło to jednak kariery Holpura, który został wybrany przez arcylorda Sarasu Taalona na jednego z kapitanów floty, którą dowodził. W roku 44 ABY, gdy Sithowie odkryli na Klatooine naturalną formację z wintrium, Fontannę Przedwiecznych, Taalon postanowił, że Winged Dagger dowodzony przez Leehę Faal oraz Starstalker Hoplura, pozostaną z tyłu. Oficjalnie miały one oczekiwać na przybycie Lando Calrissiana, jednak prawdziwym ich przeznaczeniem było zdobycie próbek wintrium. Dzień po odlocie reszty floty, której towarzyszył Jade Shadow należący do Luke'a Skywalkera, Holpur otrzymał od Faal dokładne rozkazy oraz dane na temat Fontanny. Chociaż sam nie przejął się zbytnio materiałem, którego próbki miał zdobyć, kapitan świadomy był, że w ten sposób uda mu się awansować w hierarchii Plemienia, dlatego też dokładnie zapoznał się z informacjami od Faal i wybrał do misji dwójkę Mieczy, które najlepiej się według niego do tego nadawały, Marjaaka oraz Anyul. Gdy już wszystko było gotowe, Holpur osobiście zasiadł za sterami fregaty i ruszył w stronę Fontanny, ignorując ostrzeżenia służb ochrony. Zbliżając się do strefy zakazanej, kapitan sprawdził w Mocy odczucia grupy desantowej i postanowił po zakończonej akcji nagrodzić tych, którzy w niego wierzyli i ukarać wątpiących. Po usłyszeniu ostatniego ostrzeżenia od Ochrony Fontanny, Holpur połączył się z parą Mieczy, którzy potwierdzili gotowość do akcji. Chwilę później również kapitanowi mocniej zabiło serce, gdyż zostali ostrzelani z dział blasterowych, a miał on nadzieję na doprowadzenie statku do Otchłani bez żadnych uszkodzeń. Następnie jednak musiał się powstrzymać od śmiechu, gdyż ogień został przerwany, kiedy Starstalker znalazł się w strefie ochronnej wokół Fontanny. W czasie gdy grupa desantowa zajmowała się pozyskiwaniem próbek, do Holpura zwrócił się łącznościowiec, aby poinformować go o próbie kontaktu ze strony Starszyzny, którą Holpur wyśmiał i zastanowił się nad zniszczeniem ich siedziby, jednak ostatecznie nakazał aktywować połączenie. Chwilę potem łącznościowiec ostrzegł go o próbie kontaktu Klatooinian z Huttami, jednak ten nie przejął się tym, gdyż był przekonany, iż obrońcy Klatooine byli zbyt osłabieni po wojnie z Yuuzhan Vongami. Tymczasem Marjaakowi i Aulyn udało się pozyskać próbki wintrium, a ich skiff powrócił na pokład fregaty. Nim jednak Sithowie zdołali uciec, zostali zaatakowani przez siły Huttów, które jednak przybyły na wezwanie i pojmały załogi zarówno Starstalkera jak i Winged Daggera. Załodze udało się jednak wcześniej ukryć wintrium.

Niedługo potem Holpur i Faal zostali sprowadzeni do pałacu, gdzie miał się odbyć ich proces. Gdy Sithowie przybyli na miejsce wraz z grupą Starszych, w sali znajdowali się już kanclerz Darima Kedari oraz Jaina Solo i Lando Calrissian. Przez cały czas Holpur dokładnie ukrywał swoją obecność w Mocy i spokojnie przysłuchiwał się mówiącym, aż kapitan Faal postanowiła zrzucić całą winę na niego i oskarżyć go o samowolne działanie. Wieści te zaskoczyły Sitha, który nie był w stanie tego ukryć, lecz gdy zabrał głos chwilę potem zdążył się już uspokoić. Zapytany przez Darimę, potwierdził wersję Faal, dodając, że w ten sposób chciał przypodobać się przywódcom Plemienia. Pół godziny od zakończenia przesłuchania, pełniący funkcję sędziów Jaina i Lando ogłosili, że załoga Starstalkera była winna profanacji, zaś Faal zgodziła się oddać ich w ręce Klatooinian, którzy skazali winnych na śmierć. Informacja ta wstrząsnęła Holpurem, jednak gdy niedługo potem do jego celi przybyła kapitan Winged Daggera, mężczyzna podziękował jej za zapewnienie o nagrodzie dla jego rodziny za poświęcenie i poprosił ją, aby zapewniła ich, iż miał dobrą śmierć. Następnie potwierdził jej, że pozyskane kawałki wintrium były duże i ostre. Chwilę potem kobieta opuściła cele, zaś Holpura skrępowali strażnicy.

Charakterystyka

Vyn Holpur był mężczyzną rasy ludzkiej o bladozielonych oczach i czarnych włosach, które w roku 44 ABY zaczęła pokrywać siwizna. Był on silny Mocą i potrafił bez problemu ukrywać swoją obecność oraz uczucia. Jak większość Sithów, Holpur był pewny siebie i dumny oraz dążył do polepszenia swojej pozycji. Potrafił jednak poświęcić się dla Plemienia i godnie znieść zdradę Faal.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!