Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wielki Holokron

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Big mama.jpg

Wielki Holokron był starożytnym holokronem Jedi w kształcie dwunastościanu. Uważa się go za największe i najbardziej skomplikowane urządzenie tego typu.

Wielki Holokron był jednym z najważniejszych przedmiotów, jakie można było znaleźć w Archiwach Jedi na Coruscant i zawierał zarówno podstawowe informacje z dziedziny edukacji w zakresie Mocy, jak i bardziej zaawansowane informacje, na największych tajemnicach związanych z Jedi kończąc. Ze względu na wielopoziomową strukturę wiedzy Wielki Holokron posiadał informacje zrozumiałe i przystępne nawet dla początkujących adeptów Mocy, i młodziki ze Świątyni Jedi często byli zachęcani do korzystania z niego. Sądziło się jednak, że tajemnice tego artefaktu są nieprzebrane i nawet mistrz Yoda nie zgłębił ich wszystkich.

Zawartość Wielkiego Holokronu była bardzo różnorodna: od historii Republiki, poprzez techniki Jedi, konstrukcję mieczy świetlnych, filozofię, aż po historię Sithów, opis technik ciemnej strony i sposobów, dzięki którym można bronić się przed jej zakusami. Wielu Jedi uważało Wielki Holokron za najbardziej przydatne urządzenie szkoleniowe, jakie mogli znaleźć w Świątyni.

Wielki Holokron przetrwał rajd na Świątynię Jedi, dokonany przez Dartha Vadera. W 40 ABY został odnaleziony przez Tionnę Solusar.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!