Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wildis Jiklip

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wildis Jiklip była niezwykle uzdolnioną matematyczką, urodzoną mniej więcej w tym samym roku co Han Solo (czyli ok. 29 BBY). Miała koreliańską matkę i coruscańskiego ojca, więc kształciła się w obu tych układach gwiezdnych. Dużo podróżowała. Będąc przemytniczką posługiwała się pseudonimem Red Stepla.

Biografia

Wildis już w wieku dwudziestu kilku lat zdobyła licencję, dzięki której mogła prowadzić wykłady na akademiach i uniwersytetach. Jednak po jakimś czasie zniknęła na całe dwadzieścia lat i tylko niewielu wiedziało, co tak naprawdę robiła przez ten okres.

Jiklip bowiem postanowiła zostać przemytniczką i przybrała na tę okazję pseudonim Red Stepla. Podczas swojej kariery przemierzała niezwykłe szlaki, transportowała niecodzienne ładunki i dostarczała nielegalne towary na rynki, gdy tego najbardziej potrzebowały. Nic więc dziwnego, że Red Stepla odnosiła sukces za sukcesem. Wraz ze swoją załogą wiodła dostatnie życie, inwestując zarobione kredyty w kosmoportach całej galaktyki.

Na kilka lat przed wybuchem wojny z Yuuzhan Vongami Red Stepla i spółka zniknęli. Po jakimś czasie Wildis Jiklip znów się pojawiła, podobnie jak wiele lat wcześniej przyjmując rolę uczonej, lecz tym razem niezależnej i zamożnej. Czasami prowadziła wykłady na uniwersytetach Coruscant i Lorrda. Uczyła o międzyplanetarnej gospodarce w warunkach wolnego handlu, które uwzględniało prawa podaży i popytu, reakcję gospodarek na wybuch wojny i tym podobne zagadnienia.

Około 40 ABY - na krótko przed drugą galaktyczną wojną domową - uważano powszechnie, że Wildis prowadzi cykl wykładów na Coruscant. Gdy Han Solo (który wraz z żoną znał sekret jej podwójnej tożsamości) chciał się skontaktować z kobietą, by zasięgnąć jej opinii o nadchodzącym konflikcie zbrojnym, okazało się, że Jiklip przerwała wykłady w środku cyklu, gdyż "musiała wyjechać na urlop z powodu nagłych kłopotów rodzinnych". Wildis jednak nigdy nie miała rodziny.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!