Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wojna domowa na Ord Mantell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wojna domowa na Ord Mantell
Miejsce Ord Mantell
Wynik Spustoszenie dużych połaci terenu Ord Mantell, destabilizacja lokalnej sceny politycznej, zaostrzenie tarć sithiańsko-republikańskich
Strony
Separatyści Ord Mantell
Dowódcy

Wojna domowa na Ord Mantell to konflikt, jaki miał miejsce na Ord Mantell w czasie zimnej wojny między siłami lojalnymi wobec lokalnego skorumpowanemu rządu, wspieranego przez Republikę Galaktyczną, a rebeliantami, żądającymi wyodrębnienia na planecie osobnego państwa. Ci drudzy uzyskali polityczne poparcie swojej sprawy ze strony Imperium Sithów.

Gdy wsparcie ze strony karteli przestępczych okazało się dla rządu niewystarczające, zwrócił się on o pomoc do Republiki, która wysłała na Ord Mantell Siły Specjalne Republiki. Nieznany jest czas trwania ani ostateczny wynik konfliktu, wiadomo tylko, że znacznie spustoszyła ona powierzchnię planety. Była ona również jednym z najdelikatniejszych etapów zimnej wojny, grożącym załamaniem coraz bardziej kruchego ładu coruscańskiego, utrzymującego się podpisanego tam traktatu w 3653 BBY i doprowadzeniem do totalnej wojny między obydwoma supermocarstwami (tym bardziej, że feralna planeta znajdowała się w bliskim sąsiedztwie południowej granicy Imperium).

Ciekawostki

  • Wojna domowa na Ord Mantell, będąca zapalnikiem, który omal nie doprowadził do otwartej konfrontacji między dwoma superpaństwami wydaje się być nawiązaniem do jednego z trzech wydarzeń mających miejsce w trakcie prawdziwej zimnej wojny, które zagroziły światu wojną atomową między USA a ZSRR: wojny koreańskiej, kryzysu kubańskiego i wojny wietnamskiej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!