Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wojny bestii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Onderon

Wojny bestii to konflikt zbrojny, jaki miał miejsce na planecie Onderon około roku 4000 BBY. Trwał on około 400 lat i zakończył się bitwą o Onderon.

Historia

Planeta Onderon i jej księżyc Dxun są bardzo ciekawe ze względu na to, że raz w roku Dxun zbliżał się do Onderona tak blisko, że ich atmosfery się łączyły. Stwarzało to niezwykłą okazję dla bestii, które przedostawały się na Onderon i atakowały mieszkańców. Z czasem mieszkańcy zaczęli sobie jakoś radzić z potworami, później wybudowali umocnienia, dzięki czemu z łatwością mogli się bronić. Około roku 4400 BBY przybył na planetę Freedon Nadd i ogłosił się królem. Część mieszkańców Iziz nie zgadzała się z jego panowaniem. Zostali za to wyrzuceni poza miast, gdzie mieli paść łatwą ofiarą bestii. Z czasem jednak udało się im poskromić potwory i je oswoić. Nazwali się jeźdźcami bestii i zaczęli atakować miasto.

Misja Ulica Qel-Dromy

W roku 4000 BBY mistrz Jedi Arca Jeth wysłał trzech swych uczniów Ulica Qel-Dromę, jego brata Caya i Totta Doneetę na Onderon, by pomogli królowej Amanoi w zakończeniu wojny. Po przybyciu na planetę zostali zaatakowani przez jeźdźców bestii, ale dzięki siłom obronnym Iziz wylądowali bezpiecznie w mieście. Udali się więc do pałacu, gdzie zostali powitani przez królową. Chwilę później na pałac napadli jeźdźcy i porwali córkę królowej Galię. Trzej Jedi postanowili, że ją odnajdą i wyruszyli swym statkiem do dżungli. Zostali jednak zestrzeleni. Po awaryjnym lądowaniu zostali zaatakowani przez bestie boma. Tott Doneeta dzięki swym niezwykłym umiejętnościom porozmawiał z nimi w ich języku i nakłonił do pomocy. Trzej Jedi udali się na ich grzbietach do fortecy w dżungli. Wewnątrz wywołali zamieszanie, podczas którego Ulic zabrał Galię na swą bestię. Kobieta jednak zaprotestowała i wyjaśniła całą sytuację: postanowiła wyjść za Orona Kirę, by zakończyć tę wojnę. Ulic postanowił pomóc w zawarciu pokoju. Wyruszył do Iziz, by omówić z królową zawarcie pokoju. Jednak zaraz po przybyciu wraz z przyjaciółmi zostali zaatakowani przez żołnierzy lojalnych królowej. Widząc, że pokojowe rozmowy na nic się nie zdadzą wezwał pomoc ojca Orona Modona. Mężczyzna wraz z ogromną armią jeźdźców bestii zaatakował miasto. Rozpoczęła się bitwa, podczas której zginęło wielu zwolenników królowej, jak i rebeliantów. Starcie zostało zakończone przybyciem mistrza Arcy, który użył medytacji bitewnej, by zakończyć krwawe zmagania. Następnie trójka Jedi wraz ze swym mistrzem udali się do podziemi pałacu, gdzie spotkali królową wzywającą ducha Freedona Nadda. Została jednak zabita przez potężną dawkę ciemnej strony, której jej ciało nie zdołało pochłonąć.

Losy planety po wojnie

Po zakończeniu zmagań oficjalnie zawarto pokój, a władzę nad planetą objął Oron Kira wraz ze swą żoną Galią. Pokój trwał dwa lata, aż do wybuchu kolejnego konfliktu znanego jako bunt Naddystów.

Dowódcy

Obrońcy Iziz

Jeźdźcy bestii

Zobacz także

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!