Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Lekki frachtowiec YT-2000

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z YT-2000)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
YT-2000

Transportowiec YT-2000 wyprodukowany przez Corellian Engineering Corporation był prekursorem późniejszych YT-2400 i następcą YT-1300. Podczas gdy w modelach YT-1300 pilot i drugi pilot siedzieli obok siebie, tak w tym statku drugi pilot siedział za pilotem, na stanowisku nieco podniesionym względem fotela pilota. Poza tym, w kokpicie nie było miejsca na więcej osób. Kabina YT-2000 umieszczona była w centralnej osi statku, co ułatwiało manewry.

Największą popularnością lekkie frachtowce cieszyły się wśród przemytników i innych osób modyfikujących pojazdy kosmiczne na własną rękę. W YT-2000 zdecydowano się jak najbardziej takie przeróbki ułatwić. Siłownia statku była w stanie wytworzyć dużo większą ilość mocy, niż potrzebna była przy standardowym wyposażeniu jednostki, ponadto seryjne modele wyposażane były w osłony i uzbrojenie (niezbyt ciężkie, ponieważ statek zakwalifikowany jest jako cywilny).

Najsłynniejszym i jak dotąd jedynym szerzej znanym YT-2000 była Otana.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!