Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mellor Yago

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Yago)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mellor Yago.jpg
Mellor Yago
Data i miejsce śmierci: 20 BBY
Miejsce pochodzenia: Rendili
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Mellor Yago był porucznikiem pełniącym służbę na Mersel Kebir, statku flagowym floty obronnej planety Rendili. Doprowadził do buntu wśród innych młodych stopniem oficerów, obalając na krótki czas dowódcę macierzystej marynarki, kapitana Jace’a Dallina.

Biografia

Przejęcie dowództwa

W imieniu tymczasowego niepodległego rządu Rendili, jesteś aresztowany. Przejmujemy dowodzenie nad flotą, zdrajco![1][2]
— Yago do Dallina.

Trzydzieści miesięcy po wybuchu wojen klonów siły Rendili, w skład których wchodziły stare, ale wciąż potężne okręty typu Drednot, zawiązały sojusz z Konfederacją Niezależnych Systemów. Na reakcję Republiki nie trzeba było długo czekać - z polecenia Wielkiego Kanclerza i Senatu Galaktycznego na pokład Mersel Kebir przybyła delegacja reprezentowana przez mistrza Jedi Plo Koona oraz kapitana Jana Dodonnę. Kel Dor miał nadzieję przekonać Dallina do zaprzestania oporu, gdyż w przeciwnym wypadku flota Rendili miała zostać całkowicie zniszczona przez trzy przybyłe krążowniki typu Acclamator, pod dowództwem Saesee Tiina.

Yago i Plo Koon.

Jace, wysłuchując argumentów Koona, był skłonny przystać na jego warunki. Wtedy do ich rozmowy wtrącił się Mellor, wraz z grupą swoich popleczników. Oświadczył, że najważniejszym obowiązkiem jest wierność wobec ojczyzny oraz otrzymanych rozkazów. Dallin odparł, iż ich planetę opanowali Separatyści, którzy nakazali jej przedstawicielom, jakie mają zająć stanowisko. W odpowiedzi Yago, oraz pozostali młodzi oficerowi, wypowiedzieli kapitanowi posłuszeństwo, aresztując go oraz oświadczając, że przejmują kontrolę nad flotą Rendili. Chwilę później przywódca buntowników zaszantażował delegatów Republiki, grożąc Jace'owi śmiercią. Plo i Jan zmuszeni byli się poddać.

Mellor nakazał odeskortować więźniów, wśród których znaleźli się także inni starsi stopniem oficerowie, do cel. Gallan, jeden z jego adiutantów, był zaskoczony takim postępowaniem - opowiadał się za natychmiastowym uśmierceniem zakładników, dla uproszczenia sprawy. Yago był jednak przekonany, iż siły Republiki nie poświęcą szanowanego Jedi oraz uzdolnionego kapitana w rodzaju Dodonny. Kel Dor ostrzegł go jednak, by nie lekceważył Saesee Tiina. Stwierdził, że iktotchiański mistrz poświęci ich, jeśli zaistnieje taka konieczność, ale w żadnym wypadku nie dopuści, by flocie Rendili udało się uciec. Rendilianin odrzekł, iż wystarczy jedynie grać na zwłokę, gdyż zgodnie z obietnicą hrabiego Dooku, wkrótce z pomocą zjawią się posiłki od Konfederacji, które w znaczny sposób mogłyby przechylić szalę zwycięstwa na stronę buntowników.

Bitwa o Rendili

Niedługi czas później, Mellor przesłał Tiinowi swoje żądania za pośrednictwem holotransmisji. Trzymając blaster przy głowie skrępowanego Plo Koona, ostrzegł Saesee’a, że jeśli nie wycofa swoich statków, zabije wszystkich zakładników, zaczynając od Kel Dora. Oświadczył buńczucznie, iż nie boi się Jedi, ani ich umiejętności posługiwania się Mocą. Iktotchi był jednak nieugięty. Stwierdził, że poświęci Koona i Dodonnę, jeśli okaże się to jedynym możliwym rozwiązaniem, prowadzącym do rozprawy z samozwańczym dowódcą wrogiej marynarki. Dał Yago godzinę na poddanie się i wypuszczenie zakładników, gdyż w przeciwnym wypadku wyda rozkaz destrukcji sił Rendili.

Yago podczas obrony mostka Mersel Kebir.

Groźby Tiina nie wpłynęły na dobry nastrój Mellora. Był pewny zwycięstwa. Generał Grievous zapewnił go o przysłaniu posiłków, które lada chwila miały pojawić się w układzie Rendili. Tak też się stało - przybyłe okręty Separatystów natychmiast związały ogniem krążowniki iktotchiańskiego mistrza. Z rozkazu Yago, wszystkie drednoty skupiły ostrzał na Sundiverze, statku flagowym Republiki. Niedługi czas później, Rendilianin wydał kolejne polecenie do podległych mu jednostek, nakazując im ściągnąć z Mersel Kebir koordynaty, dzięki którym wszystkie okręty wykonałyby połączony skok w nadprzestrzeń. Gallan wyraził zaniepokojenie tym rozkazem, przytaczając przykład załogi Floty Katańskiej, której członkowie mieli postradać zmysły po dokonaniu podobnego manewru. Mellor zbagatelizował jednak jego obawy stwierdzając, że jest to jedynie naiwny mit. Przyuczył również swego adiutanta, by zwracał się do niego per kapitanie.

Yago nie docenił umiejętności Jedi, co w konsekwencji przyczyniło się do jego zguby. W wyniku akcji Anakina Skywalkera, systemy astronawigacyjne flagowca Rendili zostały unieszkodliwione. W międzyczasie, Obi-Wan Kenobi wraz z Quinlanem Vosem oswobodzili zakładników, by następnie razem z nimi udać się na pokład mostka Mersel Kebir. Rozpoczęła się zacięta walka. W wyniku wymiany ognia, Gallan został zraniony w ramię. Oskarżył Mellora, iż to właśnie z jego winy wszystko poszło nie takim torem, jak powinno. W odpowiedzi, Rendilianin dobił swego towarzysza. Chwilę później, Dallin stanął naprzeciwko swego dawnego podwładnego. Obaj skierowali na siebie lufy blasterów. Próby nerwów nie wytrzymał Yago, oddając niecelny strzał w kierunku Jace’a. Ten nie spudłował, ostatecznie pozbawiając życia samozwańczego przywódcę buntowników.

W wyniku znacznej przewagi Jedi i dwójki kapitanów, podwładni Mellora złożyli broń. Dallin odzyskał kontrolę nad wszystkimi drednotami, które wspomogły flotę Republiki w rozgromieniu sił Separatystów.

Przypisy

  1. The Dreadnaughts of Rendili, Part 1
  2. You’re under arrest in the name of the Independent Provisional Government of Rendili. We’re taking command of the fleet, traitor!

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!