Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Yeleb

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł został napisany na podstawie komiksów z magazynu Star Wars Rebelianci, których chronologia nie została ustalona.
YelebObronca.jpg
Yeleb
Data i miejsce śmierci: Około 5 BBY
Rasa: Człowiek
Yeleb, znany też jako Yeleb Obrońca lub Obrońca Yeleb, był człowiekiem, który ok. 5 BBY na planecie Vyndal podawał się za rycerza Jedi. Zginął z ręki imperialnego Inkwizytora.

Biografia

Przybycie na Vyndal

Yeleb znajduje miecz świetlny.

W nieokreślonym czasie przed 5 rokiem BBY Yeleb wylądował na planecie Vyndal. Mieszkańcy jednej z tamtejszych wiosek przyjęli go do swojego plemienia. Jakiś czas później mężczyzna natrafił w okolicy na rozbity statek, w którym znalazł ciało pilotki trzymającej w ręku miecz świetlny. Zabrał miecz do osady i pokazał go jej wodzowi. Kiedy powiedział, że wie jak używać tej broni, wódz wyznaczył go na obrońcę wioski.

Spotkanie Kanana Jarrusa

Około roku 5 BBY w okolicy wioski Yeleba rozbił się Kanan Jarrus na pokładzie myśliwca Phantom. Dwoje mieszkańców wioski znalazło nieprzytomnego Kanana i zaopiekowało się nim. Gdy Jarrus odzyskał przytomność został zabrany do Yeleba, będącego wtedy przywódcą tubylców. Obrońca chcąc zastraszyć przybysza wyciągnął i włączył znaleziony wcześniej miecz świetlny. Jednakże Kanana to nie wystraszyło a zdziwiło wobec czego poprosił o prywatną audiencję. Gdy znaleźli się w odosobnieniu rozbitek poddał w wątpliwość to, czy Yeleb jest prawdziwym Jedi. Zdenerwował tym drugiego mężczyznę, który zareagował atakiem za pomocą miecza. Prawdziwy Jedi jednak z łatwością unikał ciosów do czasu aż pojawiła się Vyndalanka chcąca przekazać Yelebowi Obrońcy jakieś istotne informacje. Yeleb nie przewidział jednak, że na kobietę spadnie z drzewa gałąź ale na szczęście uratował ją Kanan. Wobec tej porażki mężczyzna opowiedział Kananowi swoją historię i poprosił go, aby nie ujawniał jej mieszkańcom wioski, bo mogłoby to odebrać im nadzieję.

Śmierć

Rozmowę Kanana i Yeleba przerwało przybycie na planetę sił Imperium Galaktycznego pod przywództwem Wielkiego Inkwizytora. Po odmowie udzielenia pomocy szukającym Jedi imperialnym żołnierzom, w wiosce rozgorzała bitwa. Włączył się w nią również Jarrus i razem z Yelebem stoczyli walkę z inkwizytorem. W jej wyniku Obrońca został śmiertelnie ranny, a Pau'anin zabrał jego miecz świetlny. Po opuszczeniu planety przez imperialnych fałszywy Jedi skonał w obecności prawdziwego Rycerza - Kanana Jarrusa.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!