Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zakon Paladynów Teepa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zakon Paladynów Teepa był odłamem Zakonu Jedi, działającym w ostatnich latach istnienia Republiki. Jego członkowie odrzucili między innymi dogmat mówiący o tym, że jedyną bronią godną Jedi był miecz świetlny.

Różnice między Zakonami

W przeciwieństwie do Zakonu Jedi, Paladyni Teepa uważali, że miecz świetlny nie musi być jedyną bronią godną użytkowników Mocy. Posługiwali się oni blasterami, wibroostrzami i innymi typami broni konwencjonalnej, odrzuconymi przez Jedi. Ponadto Paladyni Teepa próbowali osiągnąć głębszy kontakt z Mocą między innymi poprzez zakładanie masek lub przepasek na oczy w czasie walki. Wśród Paladynów Teepa wykształcił się jeszcze bardziej radykalny ruch, tak zwani Szarzy Paladyni.

Stosunek Jedi do Paladynów Teepa

Jedi uważali Paladynów za heretyków, a nawet za potencjalnych zwolenników ciemnej strony. Potępiali ich za posługiwanie się innymi broniami i uznawali ich za odszczepieńców.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Paladyni Teepa zostali wymyśleni przez fanów Gwiezdnych wojen - graczy w Star Wars RPG D6 - na ponad dziesięć lat przed ich pierwszym pojawieniem się w oficjalnym, licencjonowanym źródle. Opisani zostali w fanowskim podręczniku do RPG Jedi Handbook. Są więc jednym z rosnącej liczby przykładów fanonu wkraczającego do kanonicznego świata Star Wars.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!