Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zamach terrorystyczny w świątyni Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Świątynia po ataku.

Zamach terrorystyczny w świątyni Jedi to zorganizowany przez Barrissę Offee atak, mający wedle niej na celu ukazanie winy Jedi za rozpętanie wojen klonów. Wydarzył się w roku 19 BBY na Coruscant.

Przyczyny

Zrobiłam to, zdałam sobie sprawę z tego o czym mówi wiele mieszkańców Republiki, że to Jedi są odpowiedzialni za tę wojnę! Zagubiliśmy się tak bardzo, że przestaliśmy być wierni sobie. To nas powinno się teraz sądzić! Wszystkich! Mój atak na świątynię był wyrazem sprzeciwu wobec tego co stało się z Jedi. Rządzi nami ciemna moc. Odeszliśmy od światła, które kiedyś nami kierowało. Nasza Republika upadnie, to tylko kwestia czasu.
Barrissa Offee uzasadnia przed sądem swoje czyny.

Barrissa Offee, która przez całe życie uchodziła za przykładną Jedi, doszła do wniosku, podobnie jak wielu obywateli Republiki, że Jedi odsunęli się od jasnej strony Mocy i stali się skorumpowani, dlatego wymyśliła misterny plan częściowego zgładzenia i zniszczenia kręgosłupa moralnego swojego własnego zakonu.

Historia

Barrissa z mieczami Ventress.

Gdy na Cato Neimoidii Anakin Skywalker i Ahsoka Tano toczyli zaciętą walkę, dostali wiadomość od mistrza Yody, który poinformował ich o ataku na świątynię Jedi. Jedi czym prędzej udali się tam na Coruscant. Gdy dotarli na miejsce, dostali zadanie zbadania sprawy. Po krótkim czasie trafili na ślad pewnego mężczyzny i jego żony. Kobieta ta została wdową, gdyż wyszło na jaw, że jej mąż był żywą bombą która zniszczyła hangar świątyni. Ku zdziwieniu Jedi, Letta dodała do pożywienia swojego męża nanodroidy, które wysadziły go w powietrze.

Po pogrzebie ofiar katastrofy, do których zaliczał się Tutso Mara, przyjaciel Barrissy Offee, Ahsoka została wezwana przez Turmond na widzenie w więzieniu. Powiedziała jej wtedy, że ona jak i większość osób żyjących w Republice przestali wierzyć w sprawiedliwość Jedi i że stali się podżegaczami wojny. W momencie, gdy chciała zdradzić tożsamość osoby stojącej za zamachem, została zamordowana poprzez duszenie Mocą. Wszyscy, nawet Rada Jedi, zaczęli uważać, że to Tano stoi za wszystkim i postanowili ją aresztować.

Proces Ahsoki Tano.

Podczas ucieczki padawanka kontaktowała się ze swoją najlepszą przyjaciółką, Barrissą, która udawała, że chce jej pomóc. Uciekając przed policją, Togrutanka natrafiła wkrótce na Asajj Ventress, która działała jako łowczyni nagród. Obie postanowiły sobie pomóc. Razem pokonały oddział klonów, bez zabijania ich i dotarły do komunikatora, przez który Offee powiedziała Tano, gdzie może się udać by rozwiązać tę sprawę. Kobiety rozdzieliły się. Wkrótce ktoś podkradł się do Asajj, obezwładnił ją, zabrał miecze i maskę.

Tymczasem Tano dotarła na miejsce, o którym mówiła Offee. Doszło tam do pojedynku pomiędzy niegdysiejszymi przyjaciółkami - Ahsoką i Barrissą. Ta druga, przebrana za Ventress i posługująca się jej mieczami, z łatwością zrewanżowała się za przegraną kilka lat temu, a Tano doszła do wniosku, że to Asajj stoi za atakami na świątynię.

Pojedynek przyjaciół.

W końcu Ahsoka została złapana przez Jedi w magazynie pełnego nanodroidów do którego Barrissa wrzuciła ją by jeszcze bardziej utrudnić dojście do niewinności dziewczyny. Togrutanka została zaprowadzona do świątyni Jedi tam członkowie Rady Jedi odebrali wszystkie tytuły i przywileje Tano wyrzucając ją przy tym z Zakonu Jedi. Następnie przewieziono ją przed sąd na swój właściwy proces.

W tym samym czasie Skywalker dowiedział się, od Asajj, że jego padawanka kontaktowała się z Barrissą. Chcąc sprawdzić prawdziwość jej słów, zaszedł do jej kwater i po krótkiej wymianie słów zaatakował ją, co było początkiem zaciętego pojedynku, który dziewczyna przegrała. Mirialanka przyznała się do wszystkiego przed sądem, wyrzekając się tym samym Jedi i Republiki.

Po tych zdarzeniach Tano, z powodu braku ufności wobec Zakonu, również go opuściła.

Ciekawostki

  • Barrissa albo bardzo żałowała, albo świetnie grała smutek po śmierci Tutsa, ponieważ nikt z obecnych na pogrzebie i po nim nie miał podejrzeń.
  • Po usłyszeniu przyznania się do winy Offee, na całej sali powstało poruszenie: Jedi albo byli zszokowani, lub tak jak Obi-Wan Kenobi, który był przyjacielem dziewczyny, bliscy łez. Palpatine patrzył na Barrissę wściekłym wzrokiem, bo ona jako jedyna po części przewidziała rozkaz 66 i Czystkę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!