Niech Moc będzie z Wami!Zamrażanie karbonitowe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Komora do zamrażania karbonitowego.

Zamrażanie karbonitowe to proces błyskawicznego zatapiania substancji (na ogół gazowych) w bloku karbonitu. Dzięki temu substancje mogły być bezpiecznie przetransportowane na duże odległości, bez zmiany swych właściwości.

Charakterystyka

Najczęściej zamrażaną w ten sposób substancją był gaz tibanna, toteż w instalacje do zamrażania wyposażone są wszystkie większe placówki wydobywcze tego gazu na planetach takich, jak Bespin, Taloraan, czy Ord Ibanna. Zdarzały się jednak przypadki zamrożeń istot żywych po to, by mogły one przetrwać dłuższy okres czasu bezpiecznie (i nie sprawiając kłopotów). Przygoda taka spotkała między innymi Hana Solo, Lorna Pavana, czy Rodianina Chihdo.

Metody tej użyła również podczas wojen klonów grupa uderzeniowa Jedi, której zadaniem było dostanie się na planetę Lola Sayu. Każdy statek, który leciał na tę planetę był skanowany pod kątem obecności podejrzanych istot żywych. Aby ominąć to zabezpieczenie, członkowie grupy uderzeniowej, na którą składali się Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Ahsoka Tano, Echo, Fives i inne klony musieli zostać zamrożeni, co umożliwiło oszukanie skanerów i niepostrzeżone dostanie się na powierzchnię planety.

Przebieg procesu

Proces odbywa się w specjalnej komorze. Przebiega on w sposób następujący:

  • Do wnętrza komory wtryskiwana jest substancja mająca zostać zamrożoną. Wewnątrz jest ona utrzymana przez pole magnetyczne.
  • Substancja jest natryskiwana karbonitem.
  • Do komory wprowadzona zostaje rama.
  • Do komory opuszcza się chwytak hydrauliczny, który unieruchamia ramę.
  • Gazowy karbonit resublimuje i tworzy niemalże niezniszczalną powłokę ochronną.
  • Chwytak wyciąga ramę z karbonitem, utrzymującą zamrożoną substancję.
  • Rama zostaje opuszczona na repulsorową platformę, którą dostarczać można do odbiorców.

Ciekawostki

  • Rama z karbonitem wyposażona jest w urządzenie rejestrujące właściwości zatapianej substancji. Przy niewielkiej modyfikacji, urządzenie to może nawet monitorować funkcje życiowe organicznej istoty, którą podda się procesowi.
  • Na rynku krążyły także bardzo rzadkie pistolety strzelające mgiełką z karbonitu, które potrafiły zamrażać żywe istoty.*W grach z serii Knights of the Old Republic niektóre droidy posiadały miotacze

karbonitu obezwładniające i unieruchamiające przeciwnika na krótki okres czasu. Istnieje również możliwość wyposażenia w taki miotacz droidów wchodzących w skład drużyny.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!