Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zasadzka na siły Shadowspawna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu.

Zasadzka na siły Shadowspawna
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 5 ABY
Miejsce Gdzieś na Szlaku Koreliańskim
Wynik Zwycięstwo Nowej Republiki
Strony
Nowa Republika Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Komandor Wedge Antilles Pułkownik GC-1000
Siły
Co najmniej około 40 TIE/D Defenderów
Straty
  • 2 myśliwce zniszczone (bez strat w ludziach)
  • 1 myśliwiec uszkodzony
Niecała jedna trzecia siłZasadzka na siły Shadowspawna to starcie, które miało miejsce w 5 ABY w ramach walki Nowej Republiki z wojskami tego imperialnego lorda. Miała na celu odkrycie lokalizacji jego głównej bazy i zakończyła się sukcesem Republiki.

Preludium

W 5 ABY Nowa Republika zmagała się z atakami sił Blackhole'a, które dewastowały jej planety. Wywiad podjął się zorganizowania zasadzki na wroga, której plan obmyślił Wedge Antilles. Jeden z agentów podał się za urzędnika Nebula Line i rozpuścił po całej galaktyce informację, że ma zamiar udostępnić szczegóły dotyczące przebiegu trasy przelotu luksusowego liniowca Corellian Queen, licząc na to, że swoją ofertę przedstawią imperialni. W końcu informacja została sprzedana. Tymczasem na wytyczonym odcinku Szlaku Koreliańskiego umieszczono pusty wrak, będący imitacją statku, w którego wnętrzu czekały myśliwce Eskadry Łotrów. Zostały one wyposażone w zaprojektowane z myślą o tej misji torpedy kasetowe, wyjątkowo skuteczne w niszczeniu TIE/D Defenderów, głównych maszyn wykorzystywanych przez Shadowspawna.

Przebieg

Już po chwili do wraku zbliżyło się sześć pierwszych myśliwców wroga, których piloci zaraz zdali sobie sprawę z pułapki. Pierwszy ofiarą ostrzału padł Hobbie, który stracił większość jednego skrzydła wraz z działkiem. Ledwo zdołał opanować swoją maszynę, gdy w jego pobliżu zniszczeniu uległy dwa Defendery, ponownie wprawiając ją w korkociąg. Derek zdołał jednak ostrzelać szyk pozostałych myśliwców, niszcząc jednego, i posłać w ich kierunku torpedy kasetowe, unicestwiając resztę. Po chwili w pobliżu pojawiły się kolejne maszyny, a Wes Janson wystrzelił ku nim dwie torpedy. W wyniku swoich problemów z manewrowaniem lecący w ich kierunku Derek nie mógł zawrócić. Cztery Defendery zostały przebite przez szrapnele, a pozostałe uległy zniszczeniu, bo znalazły się zbyt blisko eksplozji. Klivian również zmierzał prosto ku obłokowi plazmy, lecz nie miał zamiaru się katapultować. Ledwo zdołał opanować X-winga, gdy dosięgła go chmura odłamków z torped. Jeden z nich przebił kabinę i urwał lewą, mechaniczną dłoń Kliviana. Hobbie, widząc ucieczkę atmosfery, po prostu zablokował swoimi sztucznymi kończynami otwory w kabinie i poczekał na koniec bitwy, który nastąpił po dłuższej chwili.

Zakończenie i skutki

Po utraceniu niecałej jednej trzeciej myśliwców siły imperialnych wykonały odwrót. Walka skończyła się dobrze dla Łotrów – większość pozostałych myśliwców wroga uciekła, zaś Eskadra straciła co prawda myśliwce Avana Berussa i Feylis Ardele, ale piloci zdołali się katapultować. Dzięki umieszczeniu w torpedach kasetowych miniaturowych transponderów, których część przyczepiła się do uciekających Defenderów (wśród ocalałych znalazł się dowódca sił Shadowspawna, Klick), odkryto lokalizację bazy Cronala, co nie udawało się przez długi czas. Umożliwiło to zmasowany atak sił Nowej Republiki, który zakończył konflikt z imperialnym lordem.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!