Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Łódź podwodna bongo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Power of the Light Side (dyskusja | edycje) z dnia 15:24, 25 sie 2018

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Łódź podwodna bongo.

Łódź podwodna bongo to rodzaj łodzi podwodnych produkowanych przez Gungan na planecie Naboo.

Konstrukcja

Nazwa Bongo używana jest na określenie zarówno jednoosobowych łodzi jak i dużych, luksusowych Heyblibberów używanych do dłuższych podróży. Bongo były robione w zasadzie ręcznie i nie istniały dwie identyczne łodzie. Najpierw, na specjalnych polach hodowano koralowy szkielet. Ta skorupa była na tyle twarda, że mogła wytrzymać nawet ataki niektórych morskich potworów żyjących w głębinach Naboo.

Potem ten szkielet wyposażano w zasilanie, system kierowania, miejsce dla pasażerów. Najczęściej używanym rodzajem napędu była śruba przypominająca ramiona ośmiornicy, które obracając się napędzały łódź. Poza tym, Bongo były wyposażone w repulsory po to, aby łodzie te mogły bez przeszkód dokować wewnątrz "bąbli" w miastach Gungan, takich jak Otoh Gunga. Zanurzanie i wynurzanie odbywało się poprzez wypełnianie zbiorników hydraulicznych, umieszczonych wzdłuż boków kadłuba, ciężkim olejem, oraz odpowiednio ich opróżnianie. Olej krążył w zamkniętym układzie, nie musiał być więc uzupełniany.

Od wody pasażerowie i ładunek byli odgradzani polem siłowym, które sprawiało, że kabina była całkowicie hermetyczna. Takie same pola chroniły przed zalaniem miasta Gungan. Ilość kabin była dowolna, w zależności od przeznaczenia Bongo; zdarzały się także egzemplarze stricte transportowe czy też jednoosobowe. Ta sama technologia pomogła Gunganom nawet w budowie prymitywnych statków kosmicznych, których użyli do skolonizowania księżyca Ohma-D'un.

Źródła

Bongo koło miasta Otoh Gunga.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!