Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Alpha-77

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FordoHelmetshot.jpg
Alpha-77 "Fordo"
Data i miejsce narodzin: 32 BBY [1]
Miejsce pochodzenia: Kamino [1]
Rasa: Człowiek-klon [1]
Wzrost: 183 cm [1]
Kolor włosów: Czarne [1]
Kolor oczu: Brązowe [1]
Przynależność:
Alpha-77 znany też jako ARC-77, a wśród klonów nazywany Fordo był żołnierzem serii Alpha w stopniu kapitana, w Wielkiej Armii Republiki.

Biografia

Młodość

Fordo urodził się na Kamino w 32 BBY jako jeden z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki. Tak jak u wszystkich klonów ARC, jego kod genetyczny został uwarunkowany w taki sposób, by zwiększona została jego sprawność fizyczna. Kaminoanie nie zastosowali również standardowej korekty zachowania, używanej przy tworzeniu zwykłych żołnierzy. Fordo otrzymał stopień kapitana.

Bitwa o Muunilinst

Alpha-77 i jego odział Muunilinst 10 zostali wybrani do ważnej misji, na Muunilinst, gdzie niedługo miała rozpocząć się bitwa. Mieli zinfiltrować miasto i unieszkodliwić ogromne działo Separatystów. Tuż przed bitwą ich odprawę poprowadził generał Obi-Wan Kenobi, który dowodził wojskami atakującymi planetę. Wkrótce z pokładów statków Republiki wystartowały kanonierki LAAT na pokładzie których żołnierze przygotowywali się do walki. Kanonierka na której znajdował się Alpha-77 wkrótce odłączyła się od pozostałych i ruszyła na tyły miasta. Została jednak zauważona przez droidy i zestrzelona z broni ciężkiej. Kanonierka rozbiła się, aczkolwiek Alphie-77 i reszcie oddziału nic się nie stało. Zostali jednak ostrzelani przez kolejne droidy. Fordo poprowadził jednak obronę idealnie i wkrótce zniszczyli wszystkie droidy, niestety tracąc przy tym kilku ludzi.

Alpha-77 i jego odział podczas bitwy o Muunilinst.

Chwile później ruszyli ulicami Muunilinst i udało im się zlokalizować działo Separatystów, które ostrzeliwało zawzięcie napierające wojska Republiki. Zdołali się dostać na budynek, na którym działo było umieszczone i zniszczyć droidy stojące na straży. Fordo poprowadził swój odział na szczyt działa i rozkazał podłożenie ładunków wybuchowych. Chwile potem działo zostało rozerwane na strzępy.

Na rozkaz Kenobiego Alpha-77 i jego żołnierze ruszyli do budynku, gdzie ukrywali się przywódcy Intergalaktycznego Klanu Bankowego. Zmierzyli się tam z odziałem droidów, który jednak zdołali pokonać. W momencie gdy mieli już aresztować przywódcę Banku, adiutanta Sana Hilla, zaatakował ich łowca nagród, Durge, który chwile wcześniej walczył z Kenobim. Jedi opuszczając pole walki, był pewien, że zabił Durge'a, jednak łowca nagród był trudnym przeciwnikiem i nie było łatwo go zabić. Odział Forda od razu zaatakował przeciwnika, ale ten odparł ich atak, po czym pożarł Kenobiego. Alpha-77 próbował go pokonać prądem elektrycznym, ale na nic się to zdało. Chwile później Durge został jednak rozerwany na strzępy od środka przez Kenobiego. Przywódcy klanu bankowego zostali zaraz po tym aresztowani.

Ewakuacja Jedi z Hypori

Muunilinst 10 na czele z Alpha-77 przybywa na Hypori.

W momencie gdy bitwa o Muunilist właśnie się skończyła, generał Kenobi otrzymał wołanie o pomoc od Mistrza Jedi Daakmana Barreka. Barrek prosił o natychmiastową pomoc, gdyż on i inni Jedi wpadli w zasadzkę zastawioną przez Grievousa. Kenobi natychmiast wysłał Forda i jego odział na Hypori, gdzie znajdowali się Jedi.

Wkrótce odział Alphy-77 mknął przez Hypori kanonierką LAAT/i. Ich oczom ukazał się zniszczony statek Republiki, oblężony przez setki Super Droidy Bojowe. Rozrzucili między nie ładunki wybuchowe, jednak nie zdetonowali ich od razu. Kanonierką wlecieli w głąb rozbitego statku, gdzie kilku Jedi toczyło walkę z Grievousem, który - choć sam - wygrywał walkę. Fordo wydał rozkaz zestrzelenia Grievousa jednak zdołał on uniknąć ostrzału, choć strzelano z zarówno blasterów i karabinów, jak i broni ciężkiej i działek z kanonierki. Ki-Adi Mundi chciał koniecznie zabić Grievousa, jednak stan rannych na to nie pozwalał. Na pokład zabrano jedynie żywych Jedi - Ki-Adi Mundiego, oraz Aayle Securę i Shaak Ti, które były nieprzytomne. Na miejscu zostawiono K'Kruhka, który przeżył jednak dzięki transowi leczniczemu. Ewakuacja przebiegła pomyślnie i odlatując zdetonowali zrzucone wcześniej ładunki, niszcząc tym samym wiele Super Droidów.

Za zasługi na Muunilinst, oraz na Hypori ARC-77 został odznaczony medalem Kanclerza. Fordo jednak przekazał swój medal poległemu członkowi Muunilinst 10 - CT-43/002.

Bitwa o Coruscant

Fordo wraz z oddziałem walczy na Coruscant.

Pod koniec wojen klonów, to jest w roku 19 BBY, stolica Republiki, Coruscant, została zaatakowana przez Separatystów, pod wodzą Generała Grievousa. Fordo i jego odział zawzięcie bronił jednej z dzielnic planety, jednak widząc przeważające siły wroga, postanowił wydać rozkaz odwrotu. Owy rozkaz, został jednak anulowany przez mistrza Yodę, który wraz z Mace Windu postanowił wesprzeć klony w walce. Razem zniszczyli wiele droidów, jednak wkrótce obaj Jedi ich opuścili.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!