Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Aqualishanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja JohnnyTano (dyskusja | edycje) z dnia 17:56, 11 wrz 2009

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Aqualish.jpg
Aqualishanie
Planeta macierzysta: Ando
Język: Aqualishiański
Wzrost: 1,7 do 2 m
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: czarna, brązowa
Cechy charakterystyczne: duże, wystające zęby
Aqualishanie to humaniodalne istoty wywodzące się z planety Ando. W całej Galaktyce uważani są za gatunek agresywny, a jego przedstawiciele są utożsamiani wyłącznie z najemnikami, łowcami nagród lub piratami.

Historia

Istnieją trzy podgatunki Aqualishan: Aqualanie, Ualaqanie oraz Quaranie. Podgatunki można łatwo rozróżnić porównując ich ręce i oczy. Aqualanie posiadają upłetwione dłonie, podczas gdy Ualaqanie i Quaranie posiadają chwytne palce (Quaranie pięć, a Ualaqanie trzy, za to wyjątkowo grube). Ualaqanie charakteryzują się dodatkowo dwiema parami oczu. Quaranie i Ualaqanie, mimo że stanowią zaledwie dziesięć procent społeczności, są bieglejsi w technice dzięki swojej odmiennej budowie. Jednak te dwa podgatunki są spotykane niemal wyłącznie na swojej rodzinnej planecie. Natomiast Aqualanie dość często opuszczają Ando, aby zostać, najczęściej, bandytami.

Wszystkie trzy podgatunki mówią w tym samym języku. Mimo to nie są do siebie nastawieni przyjaźnie i każdy z nich uważa się za wyższy od pozostałych. Takie nastawienie było przyczyną Wojny Domowej Aqualishan. Konflikt został zapoczątkowany przez Aqualan, którzy obwiniali swoich krewnych o pogorszenie się połowów ryb.

Wojna zakończyła się wraz z przybyciem na Ando kolonistów z Korelii oraz Duro. Wówczas Aqualishanie zjednoczyli się przeciwko "najeźdźcom" oraz poznali sposób na opuszczenie planety. Siły Aqualishan szły naprzód wszczynając serię krwawych wojen z pobliskimi światami. Gdy jednak zostali pokonani - głównie z powodu gorszego uzbrojenia - ich armie zostały rozwiązane, a oni sami dołączyli do Republiki. Mimo to agresja na zawsze stała się ich wizytówką.

Do 95 BBY, Aqualishanie skolonizowali 15 światów Odległych Rubieży, tworząc z nich Wolną Kolonię Andoan. Podczas Wojen Klonów senator Andoan, Po Nudo przyłączył się do Separatystów, jednak samo Andoan, reprezentowane przez senatora Gorothina Vaggera, pozostało lojalne Republice. W czasie Wojen Klonów szkolił się aqualishański Padawan, Windo Nend, który zginął podczas Bitwy o Jabiim.

Za rządów Imperium Galaktycznego, Ando zostało przejęte przez Imperium. Aby kontrolować agresywną naturę Aqualishan zesłano tam wiele oddziałów szturmowców. Mieli oni pozwolenie na niszczenie wszelkich dóbr naturalnych. Aqualishanie oczywiście, byli temu przeciwni, ale nie byli też zainteresowani przystąpieniem do Sojuszu Rebeliantów. W roku 9 ABY, Ando dołączyło do Nowej Republiki, co spowodowało atak Wielkiego Admirała Thrawna na Ukio.

Podczas inwazji Yuuzhan Vongów, Mistrz wojenny, Tsavong Lah, zaoferował Aqualishanom, że oszczędzi ich jeżeli zniszczą wszystkie droidy na Ando i zabiją jednego Jedi. Wówczas Aqualishanie zabili Dorska 82.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!