Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Arca Jeth

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Kwazi93 (dyskusja | edycje) z dnia 14:46, 14 sie 2017

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ArcaJeth.jpg
Arca Jeth
Data i miejsce śmierci: 3997 BBY
Miejsce pochodzenia: Arkania
Rasa: Arkanianin
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Białe
Przynależność: Zakon Jedi
Arca Jeth to arkaniański mistrz Jedi. Uważany był za jednego z najmądrzejszych Jedi. Wyszkolił on Ulica Qel-Dromę oraz jego brata Caya, a także twilekiańskiego Jedi, Totta Doneeta. Arca to pierwszy znany Jedi, który wykorzystał medytację bitewną.

Biografia

Na Hapes

Jedną z pierwszych znanych misji Jetha była misja w gromadzie Hapes około 4 050 BBY, która polegała na przegnaniu piratów zwanych Jeźdźcami Lorell. Jeźdźcy poznawszy kilka bezpiecznych szlaków, którymi poruszały się statki Republiki, atakowały je i kradły dostawy przeznaczone dla Republiki. Araca razem z podległymi mu siłami Republiki pokonał Jeźdźców.

Rozprawa z Nelori Marauders

Następnie Arca wziął udział w Kampanii Hyabb-Twith, która składała się z serii potyczek pomiędzy rycerzami Jedi a grupą zwaną Nelori Marauders z planety Dachat. Miejsce konfrontacji byl korytarz Hyabb-Twith, który przez wieki był placem wielu potyczek. Nelori, podobnie jak Jeźdźcy napadali początkowo na statki Republiki, a potem tak się rozzuchwalili iż zaczęli atakować także światy członkowskie położone coraz bliżej Jądra Galaktyki. Jeth i kilku innych Jedi, którzy uważnie obserwowali poczynania piratów zwołali spotkanie na Ossus kiedy liczba zabitych w wyniku działań znacząco wzrosła.

Arca i Thon.

Jedi udali się za Nelori do ich głównej bazy na planecie Voon i przypuścili na nią atak, w wyniku którego większość stacjonujących tam Maruderów zginęła. Niestety oblężonym Nelori udało się wysłać prośbę o ratunek do innej bazy i niedługo przybyła odsiecz. Z dwudziestu czterech Jedi wysłanych do Korytarza tylko pięciu przeżyło i wezwali oni swoje własne posiłki. W ciągu następnych dwóch dni dołączył do nich kolejnych trzydziestu Jedi, w tym Arca Jeth. Od pierwszego ataku Maruderzy zebrali na Voon całe swoje siły znajdujące się w Korytarzu. Gdy Jedi przybyli na Voon znaleźli ją opustoszałą. Arca używając Mocy odkrył iż Nelori ukryli się w podziemnych jaskiniach.

Jedi podążyli za Arcą do jaskiń, gdzie zostali zaatakowani przez dwie setki Nelorich. Czterech Jedi zginęło na miejscu. Maruderzy atakowali tak zaciekle, że liczba rycerzy powoli się zmniejszała. Jeth spostrzegł, że jego ataki stają się coraz bardziej zaciekłe, a on sam koncentruje się bardziej na swoich emocjach niż na Mocy. Zmienił wtedy swoje nastawienie i skoncentrował się na wyobrażaniu zwycięstwa. To co po chwili nastąpiło było zupełnie nieoczekiwane – Jedi odczuli nagły przypływ siły, a Maruderzy osłabli. Jedi udało się szybko zakończyć bitwę i zmusić ocalałych Maruderów do ucieczki.

4015 BBY Arca Jeth wypracował technikę pozwalającą Jedi na dezaktywację droidów za pomocą Mocy.

Arca Jeth pomógł oczyścić Arkanię z obecności Sithów, a następnie założył tam praxeum Jedi. Trenował tam wielu adeptów, czasami nawet dwudziestu na raz.

Strażnik Onderonu

Arca Jeth i Freedon Nadd.

Po rewolucji droidów Jeth został wysłany do systemu Onderon jako strażnik. Populacja planety Onderon była podzielona na dwa społeczeństwa: monarchia królowej Amonoi, z siedzibą w Iziz i wygnańcy z Iziz znani jako Beast Riders. Jako że Onderon przyłączyła się do Republiki Jedi mieli pomóc zakończyć trwający wieki spór.

Arca wyjaśnił swoim trzem uczniom, Ulicowi, Cay'owi i Tottowi, historię sporu oświadczył im że nie zamierza udać się na Onderon. Zamiast tego wysłał tam swoich uczniów. Sytuacja szybko pogorszyła się, a konflikt przerodził się w otwartą wojnę. Arca, jako Strażnik, przybył na Onderon i przy użyciu medytacji bitewnej wpłynął na wyniki bitwy, raz na zawsze kończąc konflikt. Jeth zrozumiał istotę sporu, gdy odkrył że duch Freedona Nadda kontrolował królową Amanoę i jej przodków przez setki lat. Sarkofag Nadda był pochowany pod pałacem królewskim z Iziz i to właśnie tam Arca Jeth zmierzył się z duchem Lorda Sithów i zmusił go do uwolnienia Amanoi.

Bunt Naddystów

Arca razem z uczniami postanowił wywieźć sarkofagi Nadda i Amanoi z Onderonu na księżyc Dxun. Naddyści pod przywództwem Warba Nulla zaatakowali konwój pogrzebowy i przechwycili oba sarkofagi. Mistrz postanowił złożyć wizytę królowi Ommin. Po przybyciu do podziemi okazało się, że Ommin korzysta z pomocy ducha Freedona Nadda, który podtrzymuje go przy życiu. Chwilę później wywiązała się walka podczas której mistrz Arca został wzięty do niewoli.

Ommin zamierzał poddać Arcę torturom, wierząc że ten sięgnie po Ciemną Stronę, by ocalić swoje życie, a następnie zniszczyć jego ciało. W tym samym czasie Ulic wysłał na Ossus prośbę o przysłanie Jedi, którzy pomogą uratować Jetha i utrzymać porządek na Onderonie.W skład grupy ratunkowej wchodzili Nomi Sunrider, Dace Diath, Shoaneb Culu, Kith Kark i Qrrrl Toq. Nowoprzybyli razem z pozostałymi Jedi przypuścili atak na twierdzę, gdzie więziono Arcę. Razem udało im się zmusić Nadda by przestał wspierać Ommina i dzięki temu Ulic mógł uwolnić Arcę. Gdy król Ommin został pokonany, pozostałości Nadda zostały ostatecznie złożone na Dxun.

Konklawe na Denebie

Para arystokratów z systemu Cesarzowej Tety w krwawy sposób przejęło władzę i nazwało siebie Krathami. Byli to Satal Keto i jego kuzynka Aleema, którzy zostali wyszkoleni w posługiwaniu się magią Sithów przez króla Ommina z Onderonu.

Z powodu jego doświadczenia w walce z Sithami mistrz Arca został wyznaczony jako dowódca misji przeciwko Krathom. Arca udał się najpierw na Onderon, by poinformować Ulica i innych Jedi o najnowszych wydarzeniach. Potem udał się na Denebę by wystąpić przez zgromadzonymi tam Jedi. Ulic zaproponował by pokonać Krahtów od środka - przenikając do ich społeczeństwa. Arca i wielu innych Jedi było przeciwnych temu planowi, ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo. Zanim jednak mógł przemówić Krathowie i ich armia droidów przypuścili atak na Denebę. Arca wykorzystał swoja metodę dezaktywacji droidów, a Jedi walczyli dzielnie. Jednakże Arca został zabity przez droida gdy ratował Ulica. Skonał w jego ramionach.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Arca Jetha.
Buttonpotls3.jpeg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!