Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Felucję (19 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Kwazi93 (dyskusja | edycje) z dnia 23:14, 14 cze 2020

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy bitwy o Felucję w 19 BBY. Zobacz też: inne bitwy o tą planetę.
Bitwa o Felucie.jpg
Bitwa o Felucję
Konflikt Wojny klonów
Data 19 BBY
Miejsce Felucja
Wynik Zwycięstwo Imperium Galaktycznego.
Strony
Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Shu Mai
Siły
Straty
Małe Bardzo dużeBitwa o Felucję to jedna z bitew wojen klonów. Toczyła się ona w 19 BBY. Podczas jej trwania Republika zamieniła się w Imperium.

Przebieg

Kiedy Republika zaczęła oblegać Zewnętrzne Rubieże, przypuszczono inwazję na Felucję. Znajdowała się tam przywódczyni Gildii Kupieckiej Shu Mai oraz duża fabryka droidów. Spodziewano się dużego oporu Separatystów, więc wysłano tam: 182 Legion, 327 Korpus Galaktyczny oraz część 501 Legionu, pod dowództwem Aayli Secury, Barrissy Offee oraz trojga padawanów - Drake'a Lo'gaana, Zondera i Ekrii. Bezpośrednio klonami dowodzili: komandor Bly oraz porucznicy - Galle, Inc i Barr.

Kiedy oddziały Republiki przyleciały do układu, napotkały ciężki opór myśliwców i okrętów Konfederacji. Gdy walka uspokoiła się rozpoczęto desant. Gdy jednostki desantowe wylądowały, natychmiast zaczęła się strzelanina. Setki droidów napierały na rozładowujące sprzęt klony. W końcu klonom udało się odeprzeć wroga i zająć kilka przyczółków. Wtedy nastąpił kolejny atak droidów, ale tym razem ze wsparciem czołgów: DSD1, AAT i Hailfire. Duże ilości AT-RT, AT-TE i AT-OT pomogły utrzymać pozycję. Podczas walki z czołgami zginął porucznik Inc trafiony strzałem z DSD1.

Gdy na planecie toczyła się ciężka walka, Shu Mai została zawiadomiona o zebraniu Rady Separatystów na Utapau. Niepostrzeżenie się tam udała. Mimo odlotu głównego celu bitwy, walki toczyły się dalej. W końcu zdobyto i zniszczono fabrykę droidów za pomocą LAAT. Armia droidów przeszła do odwrotu. W tym samym czasie na orbicie flota Separatystów przegrała walkę i także zaczęła się wycofywać. Bitwa była wygrana.

Kiedy Aayla Secura patrolowała wraz z komandorem Bly'em i kilkoma innymi klonami dżunglę, żołnierze otrzymali rozkaz 66. Bez wahania rozstrzelali Securę. Podobnie stało się z Barrissą Offee. Przeżyło troje padawanów. Klony zniszczyły resztę droidów i bitwa zakończyła się zwycięstwem Imperium.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!