Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Crait

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Krajobraz Craitu około 34 ABY.

Crait było górniczą planetą położoną z dala od głównych galaktycznych ośrodków. W czasie poprzedzającym galaktyczną wojnę domową znajdowała się tam placówka Sojuszu dla Przywrócenia Republiki, w której służył przez pewien czas Heff Tobber. Lata później, około trzydziestu po bitwie o Endor, rozegrała się tam walka między siłami Ruchu Oporu i Najwyższego Porządku.

Charakterystyka

Crait było planetą niezbadaną przez rasy humanoidalne, odległą od ważniejszych światów galaktyki. Była bogata w minerały, zaś jej powierzchnię pokrywała warstwa soli znajdująca się na czerwonym mineralnym podłożu.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Crait została po raz pierwszy wspomniana w Przewodniku ilustrowanym do Łotra 1 autorstwa Pablo Hidalgo. Pierwszy raz została zaś ukazana w teaserze filmu Ostatni Jedi, który został pokazany podczas Star Wars Celebration w Orlando, na panelu poświęconemu nowej części sagi Gwiezdnych wojen. Reżyser Rian Johnson udzielił również kilku informacji na temat samej planety, która była jedną z pierwszych rzeczy, jakie mu przyszły do głowy po rozpoczęciu prac nad filmem.[1]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!