Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dathka Graush

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Dathka Graush
Miejsce pochodzenia: Korriban
Rasa: Sith
Przynależność: Imperium Sithów
Dathka Graush był potężnym Lordem Sithów, który zginął z rąk wrogich skrytobójców około 6875 BBY. Został pochowany w Dolinie Golgów na Korribanie, zgodnie z tradycją, wraz ze swoim mieczem, holokronem i amuletem.

Jego pogrzeb miał miejsce zaledwie około 50 lat po tym, jak Graush wygrał jedną z wojen domowych, przez co dynastia, którą ustanowił, zawładnęła dwoma trzecimi całej planety. Jego rządy były niezwykle krwawe i brutalne, nawet jak na standardy Sithów. Dzięki tajemnicom Alchemii Sithów Dathka utworzył armię podległych mu korribańskich zombie. Wskrzeszonych służących wykorzystał do zdobycia władzy.

Serce Grausha.

Za swojego życia Graush usunął własne serce i zastąpił je czułym na Moc kryształem, wierząc, że stanie się w ten sposób nieśmiertelny. Serce Grausha, jak nazywano ów klejnot, który zastąpił mu prawdziwy organ, zostało pochowane wraz z nim, czekając na nieopatrzny dotyk obcej istoty. W ten sposób klejnot zawładnąłby ofiarą przelewając doń duszę Grausha i dając mu nowe życie. O mały włos Graush faktycznie wróciłby do świata żywych dokładnie 6 miesięcy po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci, kiedy załoga pirackiego statku Jynni's Virtue odwiedziła jego kryptę. Kapitan Naz Felyood dotknął Serca Grausha, uwalniając duszę potężnego Sitha, lecz artefakt został zniszczony, gdy jeden z ocalałych członków załogi zdołał uruchomić program autodestrukcji statku.

Ciekawostki

  • Najprawdopodobniej w artykule Wizards of the Coast, sugerującym, że Graush zmarł w 7000 BBY, istnieje błąd. Jest to niemożliwe zważywszy na fakt, że Stuletni Mrok dopiero co się rozpoczął, a Imperium Sithów nawet jeszcze nie powstało. Jako, że uznaje się Ajuntę Palla za pierwszego Mrocznego Lorda Sithów, Graush musiał przejąć ten tytuł bezpośrednio po nim.
  • Możliwe jest także, że Graush był Lordem Sithów, gdy Mroczni Jedi z Pallem na czele przybyli na Korriban. Władca pełnokrwistych Sithów został zgładzony przez Mrocznych Jedi, co mogłoby wskazywać, że owym władcą był właśnie Dathka Graush. Miałoby to sens zważywszy na okoliczności jego śmierci.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!