Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Druga bitwa o Felucję

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Bartosz Bednarek (dyskusja | edycje) z dnia 12:27, 30 cze 2012

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Szablon:InfoTCW
Druga bitwa o Felucię to starcie rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i armią Separatystów. Jej dokładna data nie jest znana. Rozegrała się na Felucii i zakończyła się klęską Separatystów.

Przebieg

Pierwsza faza

Atak na pierwszą linię obrony Separatystów.

Przyczyną bitwy był fakt, iż Felucia znajdowała się przy ważnej drodze nadprzestrzennej. Po przełamaniu blokady, złożonej z okrętów Munificent, dywizja klonów rozpoczęła atak naziemny. W jego wyniku droidy, na rozkaz generała Grievousa, wycofały się do ostatniego posterunku, dowodzonego przez droida taktycznego TZ-33.

Przygotowania do oblężenia

Dzięki lokalnym zwiadowcom, przychylnym Republice, siły WAR znalazły doskonałą drogę do bazy wroga. Aby atak był maksymalnie skuteczny, Jedi podzielili się na grupy: Anakin Skywalker i kapitan Rex dowodzili oddziałem, mającym zaatakować główną bramę. Plo Koon i komandor Wolffe wraz z drużyną Wolfpack ruszyli na lewą flankę. Ahsoka Tano wraz z Sinkerem, Boostem, Cometem i kilkoma innymi żołnierzami mieli zaatakować bazę od tyłu.

Zajęcie pozycji

"Stujcie! Wyczuwam coś w pobliżu..."
— Komandor Tano do podwładnych.[1]

W drodze do bazy wroga Ahsoka Tano zatrzymała swój oddział. Stwierdziła, że wyczuła jakąś formę życia. Po rozejrzeniu się uznała, że musiało to być jakieś zwierzę. Grupa ruszyła dalej. Jej członkowie nie byli świadomi, iż obserwował ich Tarndoshanin.

Atak

TZ-33 podczas bitwy.

Kiedy oddziały WAR zajęły pozycje, maszyny kroczące AT-TE rozpoczęły ostrzał. W odpowiedzi TZ-33 rozkazał droidą przeprowadzić kontratak. Kiedy brama została otworzona i droidy znalazły się na zewnątrz, oddział Skywalkera rozpoczął atak z zaskoczenia. W tym momencie Plo Koon i jego podwładni, przy użyciu plecaków odrzutowych, wdarli się do bazy i rozpoczęli tam walkę. Grupa Ahsoki również dobiegła do murów obronnych Separatystów. Młoda Jedi zobowiązała się osłaniać klony. Kiedy wszyscy jej podwładni znaleźli się na górze i włączyli w walkę, obserwujący wszystko Trandoshanin ogłuszył i porwał padawankę.

Tymczasem żołnierze Skywalkera pokonali nacierające droidy i wdarli się do bazy. Po krótkiej walce z komando-droidami Anakin zniszczył TZ-33. Armia Separatystów została pokonana. Po chwili Jedi zorientowali się, że Ahsoka zaginęła. Anakin Skywalker wydał rozkaz przeszukania okolicy.

Poszukiwania

"Generale, przeszukaliśmy cały teren po tuzin razy. Nie ma śladu po komandorze Tano"
— CC-7567 do Anakina Skywalkera.[1]
Rex po poszukiwaniach Ahsoki.

Kiedy część klonów zabezpieczała zdobyty posterunek i szykowała się do opuszczenia planety, klony dowodzone przez Rexa dokładnie przeszukały okolicę. Nie było jednak żadnego efektu. Plo Koon przekonał Skywalkera do opuszczenia Felucii, stwierdzając, że ich misja jest zakończona.

Skutki

Republika odzyskała kontrolę na Felucią, uzyskując dostęp do pobliskiego szlaku nadprzestrzennego. Podczas walk zaginęła Ahsoka Tano, której zaczęto szukać w całej galaktyce. Padawanka trafiła na Trandoshę, gdzie stała się przedmiotem polowań mieszkańców planety.

Uczestnicy walk

Republika Galaktyczna

Konfederacja Niezależnych Systemów

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!