Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Dyskusja Archiwisty:Aved: Różnice pomiędzy wersjami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Nowa sekcja:)
 
(Nie pokazano 35 wersji utworzonych przez 8 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{powitanie|Aved|Bastion_3557}}
+
To jest obecna strona dyskusji. Archiwum wiadomości do 8 maja [[2009]] (Dzień Zwycięstwa i premiera nowego ''Star Treka'' :)) znajduje się [[Dyskusja Archiwisty:{{PAGENAME}}/Archiwum 1|tu]].
  
Cześć,
+
== Strona główna ==
Aved, w zwyczaju Ossusa słowa linkuje się tylko raz w tekście, czyli jak raz już się pojawił link np. do [[Moc]]y to w innym miejscu już się go nie dodaje. Linkowanie słowa [[Palpatine]] w haśle Palpatine też mija się z celem, bo to odnosi do tego samego artykułu.
+
Widziałem Twój głos w dyskusji o stronie głównej. Wstrzymaj się proszę z edytowaniem jakichkolwiek szablonów stanowiących jej część, ponieważ po przenosinach Biblioteki Ossus na nowy serwer, nastąpi jej całkowita renowacja. Przeprowadzka już niedługo. {{signstraznik|Sky}} 02:55, 22 wrz 2010 (CEST)
  
Pozdrawiam,
+
== Zalecenia ==
--[[Archiwista:Morthal|Morthal]] 17:43, 14 maj 2007 (CEST)
+
  
Dodatkowo przypominam, iż istnieje funkcja podglądu celem sprawdzenia wprowadzonych zmian. Każda nawet najdrobniejsza zmiana powoduje niepotrzebne zaśmiecanie bazy danych.  {{signstraznik|DantE}} 20:33, 14 maj 2007 (CEST)
+
Hej, mam parę drobnych uwag co do Twoich ostatnich edycji. Przede wszystkim staraj się, aby wstawiać infoboxy w czytelnej formie - nie usuwać spacji przy znakach "=", a kreski "|" umieszczać po lewej stronie. Do tego jeżeli wstawiasz interwiki, pamiętaj o zastępowaniu "_" spacjami. Przy tytułach zaś kursywą zapisuje się tylko tytuł właściwy (bez tych dopisków w nawiasach). Na koniec rada - jeżeli już kopiujesz coś z anglojęzycznej strony, np. spis bohaterów, przynajmniej tłumacz to, co trzeba na polski ("Tam (female)" - to nie Wookieepedia). Pozdrawiam, {{signstraznik|Kasa}} 22:01, 15 cze 2012 (CEST)
 
+
==Zasady edycyjne i gramatyczne==
+
Witaj,
+
* Nazwy bitew piszemy małą literą ([[bitwa o Yavin]])
+
* Daty piszemy bez przecinka: 24,500 to w polskiej notacji 24 i pół - a rok należy zapisać jako [[24500 BBY|24500]] (w linkach) lub 24 500]].
+
* Wszystko to jest opisane w [[Biblioteka Ossus: zalecenia edycyjne|zaleceniach edycyjnych]].
+
Pozdrawiam, {{signstraznik|NLoriel}} 13:37, 15 maj 2007 (CEST)
+
 
+
Wszystkich witam,
+
 
+
-Pozwolę sobie zauważyć, że w [[Ilustrowany Przewodnik Po Chronologii Gwieznych Wojen|Ilustrowanym Przewodniku Po Chronologii]] [[Bitwa o Yavin]] jest pisana z dużej litery.
+
 
+
-Zapytałem również polonistę i matematyka, czy liczba pisana z przecinkiem jest poprawna, odpowiedź była twierdząca, a jako że taki zapis jest stosowany często również w źródłach oficjalnych (choćby powyższy przewodnik) taka uwaga jest mocno naciągana.
+
 
+
Pozdrawiam, Aved. 13:03, 18 maj 2007 (CEST)
+
 
+
:*Po pierwsze - odpowiadasz na uwagi na stronie dyskusji użytkownika, który zamieścił u Ciebie wiadomość.
+
*Po drugie - wydaje mi się, że na Ossusie są przyjęte takie zasady by ujednolicić wszystko - ale o tym lepiej podyskutuj z NLorielem, bo to on jest znawcą a nie ja :) --{{signjedi|Sky}} 13:07, 18 maj 2007 (CEST)
+
 
+
==Pisownia==
+
Cześć!
+
 
+
W stanach zapis 24.500 oznacza "24 tysiące, pięćset". Po polsku 24,500 oznacza 24 i pół. Zatem daty piszemy bez przecinka. Stosuje się czasem zapis np. 10.000.000 - po to, aby "od pierwszego rzutu oka" było widać, że ta liczba to dziesięć milionów, a nie trzeba było "w głowie" liczyć zera. Poprawniej jest jednak zastąpić kropki spacjami - czyli, dla przykładu: 10 000 000.
+
 
+
Co do pisowni wielką literą. Po polsku jest niestety trochę inaczej niż w Ameryce, o czym wielu redaktorów książek zapomina. Na przykład poprawna pisownia polska to "Gwiezdne wojny", choć po angielsku mamy "Star Wars".
+
 
+
Co do nazw bitew:
+
 
+
''Nazwy wydarzeń lub aktów dziejowych:
+
bitwa grunwaldzka, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Płowcami, druga wojna światowa, hołd pruski, konferencja genewska, kongres wiedeński, pokój toruński, powstanie styczniowe, powstanie warszawskie, rewolucja francuska, traktat wersalski, unia lubelska, wojna chocimska, wojna trojańska, wojna trzydziestoletnia.
+
O możliwości pisania tego typu nazw wielką literą ze względów uczuciowych.'' - źródło: [http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629427 http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629427].
+
 
+
Cytat z wikipedii:
+
 
+
''12 września 1944 rozegrała się największa bitwa na ziemi radomszczańskiej – '''bitwa pod Ewiną'''. Oddziały III Brygady AL im. gen. Bema przyjęły bitwę z 10-krotnie liczebniejszym wojskiem niemieckim.'' [http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Radomska http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Radomska] - wziąłem pierwsze z brzegu hasło w którym pojawił się odnośnik do jakiejś bitwy.
+
 
+
Tytuły haseł na Ossusie zapisywane są jako np. ''Bitwa o Yavin'' - dlatego, ze system wiki NIE ZEZWALA na tytuł zaczynający się małą literą. Inaczej, dla systemu hasła ''bitwa o Yavin'' i ''Bitwa o Yavin'' to to samo hasło. Nie zmienia to faktu, że już w treści hasła słowo "bitwa" powinno być zapisane małą literą. Jedyny wyjątek jest wtedy, kiedy nazwa bitwy zaczyna zdanie. "Bitwa o Yavin to najkrwawsza bitwa w historii." To już jest chyba oczywiste.
+

Aktualna wersja na dzień 22:01, 15 cze 2012

To jest obecna strona dyskusji. Archiwum wiadomości do 8 maja 2009 (Dzień Zwycięstwa i premiera nowego Star Treka :)) znajduje się tu.

Strona główna

Widziałem Twój głos w dyskusji o stronie głównej. Wstrzymaj się proszę z edytowaniem jakichkolwiek szablonów stanowiących jej część, ponieważ po przenosinach Biblioteki Ossus na nowy serwer, nastąpi jej całkowita renowacja. Przeprowadzka już niedługo. signstraznik.png Sky Dyskusja  02:55, 22 wrz 2010 (CEST)

Zalecenia

Hej, mam parę drobnych uwag co do Twoich ostatnich edycji. Przede wszystkim staraj się, aby wstawiać infoboxy w czytelnej formie - nie usuwać spacji przy znakach "=", a kreski "|" umieszczać po lewej stronie. Do tego jeżeli wstawiasz interwiki, pamiętaj o zastępowaniu "_" spacjami. Przy tytułach zaś kursywą zapisuje się tylko tytuł właściwy (bez tych dopisków w nawiasach). Na koniec rada - jeżeli już kopiujesz coś z anglojęzycznej strony, np. spis bohaterów, przynajmniej tłumacz to, co trzeba na polski ("Tam (female)" - to nie Wookieepedia). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  22:01, 15 cze 2012 (CEST)


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!