Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Flota Katańska

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Flota Katańska była flotyllą składająca się z 200 pancerników Starej Republiki. Ze względu na charakterystyczne malowanie wchodzących w jej skład okrętów na ciemnoszary kolor, zwana była również Ciemną Flotyllą (ang. Dark Force). Jej flagową jednostką był pancernik Katana.

Eskadra stworzona była jako wyraz potęgi militarnej Republiki i miała reprezentować ją w misjach dyplomatycznych. W budowie wchodzących w jej skład jednostek postawiono na wysoki poziom automatyzacji. W celu zredukowania koniecznej ilości załogi, okręty wyposażono w zaawansowane systemy podporządkowania, sterowane centralnym komputerem i sprzężone z systemem komputerowym Katany. Dzięki temu wszystkie jednostki były w stanie dużo sprawniej wykonywać wyznaczone zadania, a z pokładu okrętu flagowego można było praktycznie sterować flotą jak jednym organizmem.

Historia

Ułatwienie to było też główną przyczyną utraty przez Republikę całej Floty Katańskiej. Podczas inauguracyjnej podróży dyplomatycznej załoga Floty Katańskiej została zarażona błyskawicznie rozprzestrzeniającym się wirusem, który wydobył się z uśpienia i zaatakował załogi okrętów, doprowadzając je najpierw do pomieszania zmysłów, a następnie do śmierci. Niestabilna umysłowo załoga na flagowym okręcie sprzęgła wszystkie okręty układem przyporządkowania, po czym cała flota skoczyła w nadprzestrzeń w nieznanym kierunku i zniknęła bez śladu.

Przez wiele lat sprzedano setki fałszywych map i informacji dotyczących miejsca pobytu Ciemnej Flotylli, wielu straciło fortuny próbując zrobić fortunę na odnalezieniu drednotów, a teorie dotyczące miejsca pobytu czy losu floty mnożyły się w nieskończoność, aż w końcu stały się jedną z wielu legend ludzi przestrzeni, historią opowiadaną młodzikom przez weteranów i dzieciom przez ojców - kapitanów okrętów.

Przypadkowe odkrycie

W okresie galaktycznej wojny domowej, załoga przemytników, w skład której wchodził Talon Karrde, uciekając przed grupą imperialnych statków wykonała ślepy skok w nadprzestrzeń. Po wyjściu z nadprzestrzeni zauważyli potężne zgrupowanie okrętów. Myśląc, że pancerniki są starannie zastawioną pułapką, od razu wykonali kolejny skok, uciekając. Dopiero po pewnym czasie zarówno Karrde, jak i kapitan przemytników, Hoffner niezależnie od siebie doszli do przekonania, że natknęli się na coś, z czego może zrobić wielki interes.

Odnalezienie i wykorzystanie

Hoffner sprzedał kilka okrętów grupie powstańczej byłego senatora Garma Bel Iblisa, jednak poważniejsze działania celem odzyskania floty podjęto dopiero podczas kampanii wielkiego admirała Thrawna. Imperium dotarło do przemytnika i uzyskało od niego koordynaty. Gdy siły Nowej Republiki poznały od Karrdego miejsce stacjonowania floty, pozostało tam zaledwie 15 jednostek. W walce, która wywiązała się między Imperium a Republiką, zniszczeniu uległ jeszcze jeden z pancerników, wysłany zdalnie w misji samobójczej przeciw okrętowi imperialnemu.

Imperium szybko wykorzystało większość ze świeżych okrętów - już niebawem niemal dwieście obsadzonych przez klony z góry Tantiss pancerników pojawiło się w linii, w walce przeciw Nowej Republice. Sama Katana zaś została przejęta i wyremontowana przez Republikę.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!