Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Galia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Galia.jpg
Galia
Data i miejsce narodzin: 4018 BBY
Miejsce pochodzenia: Onderon
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowy
Kolor oczu: Brązowy
Przynależność: Rodzina królewska Onderonu
Galia była córką królowej Amanoi i króla Ommina, władających Onderonem przed wielką wojną Sithów. Poprzez swoje małżeństwo z Oronem Kirą zakończyła trwającą wiele wieków waśń pomiędzy mieszkańcami planety i Jeźdźcami Bestii z Dxun. Już jako królowa pomogła rycerzom Jedi pokonać swego ojca, wspieranego przez przodka rodziny królewskiej, Mrocznego Lorda Sithów, Freedona Nadda.

Biografia

Młodość

Galia była córką królewskiej pary Onderonu, dwójki magów Sith, nie odziedziczyła po nich jednak skłonności do zgłębiania mrocznych tajemnic dawno zapomnianej sztuki. Chociaż jako następczyni tronu była zapewne pod baczną obserwacją sług swojej matki, poznała i pokochała Orona Kirę, przywódcę Jeźdźców Bestii z Dxun. Młoda para postanowiła się pobrać i w ten sposób pojednać odwiecznych wrogów: mieszkańców Onderonu i wygnańców zamieszkujących porośnięty dżunglą księżyc planety.

Małżeństwo i wstąpienie na tron

Ponieważ nie było najmniejszych szans na zgodę królowej na ten związek, postanowiono upozorować porwanie księżniczki wprost z sali tronowej pałacu. Niestety, na krótko wcześniej Amanoa wezwała na Onderon rycerzy Jedi, którzy mieli jej pomóc w ostatecznym pozbyciu się odwiecznych przeciwników. Kiedy Galia została porwana, rozwścieczona królowa posłała w ślad za nimi Jedi. Nieporozumienie szybko się wyjaśniło, a nowo przybyli pod dowództwem Ulica Qel-Dromy zadeklarowali swoją pomoc w próbie pozbycia się Ciemności z planety. Zaproponowali pokojowe rozwiązanie, jednak kiedy przedstawiali swą propozycję królowej, ta zaatakowała ich całą potęgą Mroku, jaką dysponowała. Kiedy jednak zabrakło jej wsparcia Freedona Nadda, zginęła w ramionach swej córki, obecnej u boku matki, kiedy ta jej potrzebowała.

Bunt Naddystów

Podczas pogrzebu królowej orszak żałobny został zaatakowany przez nieznanych sprawców pod dowództwem zakutego w zbroję wojownika, Warba Nulla. Działał on na polecenie ukrywającego się króla Ommina i dostarczył mu sarkofagi zawierające szczątki królowej i Freedona Nadda, które miały być rozkazem mistrza Arci Jetha przetransportowane na Dxun. Wówczas Galia uświadomiła sobie, kto może być odpowiedzialny za tę akcję i zaprowadziła Jedi do siedziby swojego ojca. Dalsze wydarzenia doprowadziły do śmierci Ommina oraz do zapoczątkowania ruchu Krathów, niewiele jednak wiadomo o dalszych losach Galii i Orona poza tym, że mieli córkę imieniem Talia, która również musiała stawić czoła Sithom i ich sługom.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!