Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Givinowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Totus (dyskusja | edycje) z dnia 20:15, 11 lut 2017

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Givin NEGAS.jpg
Givinowie
Planeta macierzysta: Yag'Dhul
Wzrost: Około 180 cm
Kolor skóry: Biała
Cechy charakterystyczne: Możliwość przetrwania w otwartej próżni
Givinowie to rasa humanoidalnych istot pochodząca z planety Yag'Dhul. Byli powszechnie znani ze swojej niezwykłej fizjologii oraz zdolności matematycznych i konstruktorskich.

Wygląd zewnętrzny

Na pierwszy rzut oka Givinowie przypominali obleczone skórą ludzkie szkielety. Posiadali długie, rurowate kończyny, trójkątne oczodoły i wiecznie wykrzywione usta. Ich wygląd często budził niepokój przedstawicieli innych ras. Zewnętrzny szkielet połączony szczelnymi membranami obdarzał ich jednak niezwykłą umiejętnością. Potrafili przeżyć nawet w całkowitej próżni. Nie oddychali wtedy, ale wykorzystywali zgromadzone wewnątrz organizmu pokłady tłuszczu. Potrafili również zapadać w długotrwały stan hibernacji.

Kultura

Giviński naukowiec.

Macierzysta planeta Givinów miała trzy księżyce, każdy krążący po nieregularnej orbicie. Z tego powodu powierzchnia globu była często nawiedzana przez niezwykle silne pływy oceanów, a niektóre jej tereny były nawet czasowo pozbawione atmosfery. Dzięki swym niezwykłym zdolnościom matematycznym istoty nauczyły się przewidywać skutki ruchów księżyców i opisywać je równaniami. Z czasem matematyka stała się centrum ich kultury, ich religią i sposobem na życie. Młodzi Givinowie rywalizowali pomiędzy sobą o prawo do nauki w jednym z klasztorów, gdzie uczyli się stosować matematykę do poszukiwania sensu istnienia. Każdy z nich marzył o tym, że kiedyś zdoła rozwiązać największe równanie opisujące wszechświat. Planetarny gubernator wybierany był na drodze konkursu, podczas którego kandydaci rozwiązywali skomplikowane równania różniczkowe. Wszelkie decyzje polityczne Główny Rachunek podejmował na podstawie wniosków wynikających z rachunku prawdopodobieństwa.

Zwyczajową formą pozdrowienia było wypowiadanie formułek prostych równań kwadratowych. Obcych dostojników witano zazwyczaj za pomocą o wiele bardziej skomplikowanych formuł. Z tego powodu ambasadorowie wybierający się na Yag’Dhul często pobierali rozszerzone szkolenie w zakresie matematyki.

Zdolności matematyczne uczyniły ich także jednymi z najlepszych budowniczych statków kosmicznych w galaktyce. Choć niezbyt silnie uzbrojone, ich jednostki były jednymi z najszybszych pojazdów dostępnych na wolnym rynku. Często posiadały one atmosferę jedynie w pomieszczeniach sypialnych, komputery zaś stosowane były jedynie w celu przechowywania danych. Wszelkich obliczeń Givinowie dokonywali w pamięci. Wywodzący się z innych ras nabywcy często musieli dokonywać modyfikacji, by dostosować statek do swoich potrzeb.

Jako rasa Givinowie byli raczej skupieni na sobie i rzadko mieszali się do spraw innych ludów. Zwykle traktowali osobników innych ras z pewnym politowaniem, ze względu na ich brak umiejętności przeżycia w próżni i raczej przeciętne umiejętności matematyczne. Szanowali Verpinów i Durosów – głównie za ich talenty konstruktorskie, kiepsko rozumieli się za to z Kalamarianami, prezentującymi krańcowo inną filozofię budowy statków.

Historia

Givin.

Podczas Wojen klonów Givinowie zdecydowali się wspomóc swymi konstruktorskimi talentami Separatystów.

W czasie galaktycznej wojny domowej Sojusz Rebeliantów wybudował na orbicie Yag’Dhul stację kosmiczną, która około 6 ABY została przejęta przez siły admirała Zsinja. Używał on jej do ochrony konwojów transportujących bactę. Podczas kryzysu związanego z pojawieniem się na Coruscant wirusa Krytos stacja ponownie przeszła w ręce Rebelii. W czasie wojny o bactę za pozwoleniem Głównego Rachunku stacja stała się bazą wypadową Eskadry Łotrów, a dowództwo nad nią objął Booster Terrik. Wkrótce potem stacja przeszła na własność givińskiego rządu i służyć miała ochronie miejscowych stoczni.

Podczas inwazji Yuuzhan Vongów, w 26 ABY, Yag’Dhul stała się celem yuuzhańskiej floty poprzedzanej przez statek zwiadowczy Kroczący Księżyc. Yuuzhanie zamierzali użyć planety jako bazy wypadowej do ataku na Thyferrę. Być może byli też zainteresowani niezwykłą fizjologią jej mieszkańców. Stacją dowodził wtedy Dodecjanin Illiet. Kroczący Księżyc został jednak opanowany przez Corrana Horna, Anakina Solo i Tahiri Veilę, którzy zdołali ostrzec giviński rząd. Zniesmaczeni tym, że ich stacja po raz kolejny stała się terenem starć obcych sił, Givinowie otworzyli ją na próżnię. Gdy z nadprzestrzeni wyłoniła się całość yuuzhańskich sił, obywatele Yag’Dhul stanęli do walki. Mimo słabszej pozycji, udało im się zwyciężyć, ponieważ nacierająca flota wycofała się po tym, jak nad Sernpidalem zniszczona została ich rodzicielka statków.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Givinów.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
rasy Givinów.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!