Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Gwardia Pretoriańska

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
WEdycji.png
Nie. Zostaw ich mnie. Sam się z nimi rozprawię.

Ktoś właśnie przeprowadza gruntowną edycję tego artykułu.


Aby zapobiec konfliktom edycji inni użytkownicy proszeni są o niedokonywanie w nim zmian do czasu usunięcia tego komunikatu lub skontaktowanie się z archiwistą Mustafar29.

Pretorianie.png
Gwardia Pretoriańska
Przywódca/Przywódcy Snoke[1]
Wybitni członkowie
Kwatera główna Supremacy[1]
Stworzone na podstawie Gwardia Imperialna[2]
Data rozwiązania 34 ABY, Supremacy[1]
Przynależność Najwyższy Porządek[1]Gwardia Pretoriańska była jednostką wojskową Najwyższego Porządku, złożoną ze strażników wiernych Naczelnemu Wodzowi Snoke'owi, gotowych bronić go przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami.

Wszystkich osiem Pretorianów zginęło w 34 ABY na pokładzie okrętu flagowego Supremacy, ponosząc śmierć w wyniku pojedynku z Rey i Kylo Renem, po tym, jak ten zamordował Snoke'a.

Historia

Początki

Gwardia Pretoriańska powstała jako jednostka Najwyższego Porządku, pełniąca funkcję osobistych strażników Naczelnego Wodza Snoke'a i stanowiąca ostateczną linię jego obrony. Była inspirowana Gwardią Imperialną, która w czasach rządów Imperium Galaktycznego odpowiadała za ochronę Imperatora Galaktycznego Sheeva Palpatine'a. Najwyższy Porządek odstąpił jednak od stosowania wygodnych i eleganckich uniformów, zamieniając je precyzyjnie opracowanymi zbrojami bojowymi oraz bronią odporną na wiązkę laserową, w tym także na klingę generowaną przez miecz świetlny. Chociaż rodowód Pretorianów pozostawał nieznany dla większości społeczeństwa, nazwa gwardii pochodziła jeszcze z czasów czternastego imperatora Artisii, Kitel Phard.[2]

Wszystkich ośmiu pretorianów, którzy weszli w skład armii, wyszkolono w posługiwaniu się bronią białą[1]; byli biegli w posługiwaniu się aż czterema stylami walki[2].

Wojna Najwyższy Porządek-Ruch Oporu

W 34 ABY, kiedy trwała wojna Najwyższy Porządek-Ruch Oporu, Naczelny Wódz Snoke przebywał na pokładzie okrętu flagowego Najwyższego Porządku – Supremacy, w swojej sali tronowej, gdzie obecnych było także ośmiu Pretorianów[1]. Po tym, jak baza Starkiller została zniszczona przez siły Ruchu Oporu, wódz wezwał do siebie Kylo Rena, który według niego, nie ukończył swojego szkolenia[3].

Niebawem mistrz Rycerzy Ren wstawił się w sali tronowej i minął się z generałem Huksem, który ją opuszczał, podczas gdy wszystkich ośmiu Pretorianów stało nieruchomo. Snoke powiedział Kylo, że kiedy go znalazł, zdobył nowego Dartha Vadera. Po chwili jednak przyznał, że go zawiódł tym, iż dał się pokonać dziewczynie, która nigdy wcześniej nie trzymała w ręku miecza świetlnego. Kiery oburzony Ren wstał nerwowo, Naczelny Wódz skierował ku niemu błyskawice Mocy, w efekcie czego upadły Jedi został odepchnięty. Pretorianie zaś błyskawicznie zareagowali, zapalając swoją broń, lecz gdy przekonali się o braku zagrożenia, wrócili do swoich poprzednich postaw.[1]

Poza światem Gwiezdnych wojen

Członkowie Gwardii Pretoriańskiej.

Strażnicy Snoke'a zostali stworzeni na potrzeby ósmego epizodu Gwiezdnych wojen, Ostatniego Jedi. Postaci te inspirowane były Gwardią Imperialną, która za czasów istnienia Imperium Galaktycznego odpowiedzialna była za ochronę imperatora Sheeva Palpatine'a[4].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!