Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kueller

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Kueller.jpg
Kueller
Data i miejsce śmierci: 17 ABY
Miejsce pochodzenia: Almania
Rasa: Człowiek
Przynależność:
Kueller, urodzony jako Dolph, był Mrocznym Jedi żyjącym w czasach Nowej Republiki. Przed przejściem na ciemną stronę Mocy szkolił się na Jedi w Akademii na Yavinie 4 pod okiem mistrza Luke'a Skywalkera.

Biografia

Nauka w Akademii na Yavinie 4

Dolph urodził się na planecie Almania. Był bardzo wrażliwy na Moc. Został uczniem Luke'a Skywalkera w Praxeum Jedi na Yavinie 4. Niestety, tragedia jego rodzinnej planety i śmierć własnej rodziny spowodowała, że opuścił potajemnie Akademię, porzucając ścieżkę Jedi.

Przejście na ciemną stronę

Z powodu ogromnego gniewu i rozpaczy zwrócił się w objęcia ciemnej strony. Po przybyciu na rodzinną planetę zorganizował ruch oporu przeciw oprawcom swoich pobratymców, Je'har, i zemścił się, jeszcze bardziej pogrążając się w ciemnej stronie. Za śmierć swoich bliskich obwiniał nieudolną i słabą jego zdaniem Nową Republikę oraz samego Luke'a Skywalkera i jego siostrę, Leię Organę Solo. Pragnął zemsty i władzy oraz obalenia Nowej Republiki i stworzenia nowego ładu pod swoim przywództwem. Przybrał imię Kueller i zaczął nosić rytualną Maskę Pośmiertną Hendanyn, która budziła grozę i przerażenie wśród jego podwładnych. Pragnął samodzielnie władać galaktyką, podobnie jak wcześniej Palpatine, lecz przedtem musiał zabić Luke'a Skywalkera i jego rodzinę.

Zamach na Nową Republikę i pojmanie Luke'a

Kueller opracował tajny i precyzyjny plan zniszczenia Nowej Republiki. Do swoich celów pozyskał innego upadłego ucznia Luke'a, Brakissa. Był on właścicielem fabryki droidów na planecie Telti, w której za namową Kuellera skonstruowano zdalnie sterowane ładunki wybuchowe. Następnie umieszczono je w kupowanych przez Republikę myśliwcach typu X-wing. Aby osłabić galaktyczne rządy i podważyć ich autorytet, Kueller dokonał starannie zaplanowanego zamachu na gmach Senatu Republiki na Coruscant. Doprowadziło to do chaosu i działań wojennych. Luke Skywalker poprowadził śledztwo w celu wyjaśnienia, kim była tajemnicza postać w masce. Dotarł do swojego byłego ucznia Brakissa i podjął próbę nawrócenia go na jasną stronę, lecz nie odniósł sukcesu. W końcu Skywalker dotarł na Almanię, gdzie został pojmany przez Kuellera i uwięziony. Mroczny Jedi skontaktował się z przywódczynią Nowej Republiki i zażądał zrzeknięcia się przez nią władzy, demonstrując swą siłę zabijając milion istnień na planecie Auyemesch. Każda śmierć wzmacniała jego potęgę, zasilaną przez ciemną stronę.

Na pomoc Skywalkerowi pośpieszyli jego przyjaciele i siostra. Kueller odbył zacięty pojedynek ze swym dawnym nauczycielem i mistrzem. Jedi, widząc potęgę mężczyzny, był nawet gotów poświęcić się i podobnie jak niegdyś Kenobi zjednoczyć się z Mocą. Od śmierci uratowały Luke'a isalamiry, dostarczone przez przemytnika Talona Karrde'a. Odcięły pojedynkujących się od Mocy, a Kueller nie zdążył aktywować wszystkich uzbrojonych w bomby automatów i droidów rozmieszczonych po całej Galaktyce. W ostatniej chwili Leia strzeliła w Kuellera i pozbawiła go życia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!