Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Luminara Unduli/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Luminara Unduli.jpg
Luminara Unduli
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Rasa: Miralian
Wzrost: 170 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Zakon Jedi, Republika
Luminara Unduli była mistrzynią Jedi z rasy Mirialan, żyjącą w schyłkowym okresie Republiki.

Wygląd i charakterystyka

Luminara miała błękitne oczy oraz oliwkowo-zieloną skórę. Dół jej twarzy zdobiły tatuaże w postaci małych rombów, tworzących pionowy pasek od sinawej, dolnej wargi do czubka podbródka. Podobne tatuaże miała na każdej kostce. Symbolizowały one oddanie się specjalności ćwiczeń fizycznych. Po wielu latach praktyki, Luminara zdołała zwiększyć elastyczność swoich stawów, dzięki czemu mogła wykonywać mieczem świetlnym ruchy, niedostępne zwykłym humanoidom. Była mistrzem Formy Trzeciej.

Biografia

Luminara otrzymała tytuł mistrza Jedi kilka lat przed wydarzeniami na Naboo (32 BBY). Jej ostatnią padawanką była Barrissa Offee, która - podobnie jak poprzedni uczeń - pochodziła z planety Mirial. Zgodnie z wolą tamtejszego ludu, wszystkie dzieci oddane na szkolenie do Świątyni Jedi miały trafiać pod opiekę mentorów tej samej rasy.

Luminara pomogła Qui-Gon Jinnowi w śledztwie dotyczącym Arwena Cohla, kryminalisty z jej rodzinnej planety. W 29 BBY Unduli jako świetna dyplomatka i zaufana doradczyni Rady Jedi, została wysłana wraz z Obi-Wanem Kenobi oraz ich padawanami z misją na Ansion. Zadaniem Jedi było zapobiec odłączeniu się planety od Republiki i dołączenia do Separatystów. Na miejscu, wraz z Barrissą, zostały zaatakowane przez sporą grupę napastników, z pomocą przyszli im jednak Obi-Wan i Anakin. Sprawy zaczęły się komplikować coraz bardziej, dlatego Jedi wyruszyli w głąb stepów by odszukać czołowy klan nomadów zwany Alwari i przekonać ich do zajęcia stanowiska przeciw secesji planety. Po drodze natknęli się na kilka innych klanów. Na życzenie jednego z nich Luminara zaprezentowała taniec nad ziemią wśród wirujących ziarenek piasku. Wywarła tym samym ogromne wrażenie na nomadach a także współtowarzyszach, w tym na Anakinie dla którego umiejętność jednoczesnego kontrolowania własnego ciała i tysięcy pojedynczych ziarenek piasku przekraczała wszelkie granice jego wyobrażeń. Jednak o wiele ważniejszym i niebezpieczniejszym wyczynem, którego omal nie przepłaciła życiem, było zdobycie garści wełny z grzywy dojrzałego białego samca surepp. Trudność polegała na odnalezieniu takiego okazu wśród ogromnego stada zwierząt o niebieskim bądź zielony futrze i dokonania tego w sposób tradycyjny, ceremonialnym nożem ludu Borokiich. Gdy Luminara zdobyła wymagany dar, poślizgnęła się i omal nie została stratowana, z pomocą przyszedł jej Kenobi wraz z padawanami. Wypełnienie tego zadania umożliwiło kontynuację rozmów z Radą klanu i zakończenie misji powodzeniem.

Wojny klonów

Mistrzyni wraz ze swą padawanką były częścią grupy ratunkowej wysłanej na Geonosis pod dowództwem Mace'a Windu. Obie też brały udział w dalszych działaniach wojennych. W trakcie wojen klonów Unduli została generałem i wraz z komandorem Gree dowodziła 41 elitarnym legionem, który był częścią 9 Korpusu Szturmowego. Wspólnie wypełniali misje na wielu egzotycznych planetach. W 20 BBY Luminara znalazłam się na Ilum, gdzie Barrissa konstruowała nowy miecz świetlny. Nastąpił wtedy atak Konfederacji Niezależnych Systemów, którego celem była jaskinia w Świątyni, gdzie znajdowały się Kryształy Mocy używane przez Jedi do konstrukcji broni. Barrissa i Luminara odparły inwazję, ale zostały uwięzione w zawalonewj jaskini, skąd wysłały telepatyczny przekaz z prośbą o ratunek. Mistrz Yoda, który go odebrał, uwolnił je wkrótce potem. Barrissa otrzymała tytuł rycerza Jedi w 25 miesiącu wojen klonów, po pomyślnie zakończonej misji na Drongarze. Cały czas pozostawała jednak w ścisłym kontakcie ze swoją mistrzynią. Pod koniec wojen klonów (w 19 BBY) 41 Elitarny Legion wraz z kilkoma rycerzami Jedi (w tym Luminarą) i tysiącami wojowników Wookieech stanął do obrony planety Kashyyyk, na którą armie Separatystów przeprowadziły szturm. Luminara Unduli zginęła tam w trakcie wykonywania Rozkazu 66, po powstaniu Imperium, oficjalnie tę egzekucję usprawiedliwiono jako następstwo zdrady Republiki przez Jedi.

Ciekawostki

  • W Ataku klonów Luminarę grała Mary Oyaya, a w Zemście Sithów rolę tą odgrywała Fay David. Z kolei w serialu animowanym Wojny klonów Unduli przemówiła głosem Cree Summer.
  • Luminara nosiła nakrycie głowy, które chroniło dodatkowe organy zmysłowe wrażliwe na wysuszenie.
  • Samo imię Luminara wydaje się być inspirowane łacińskim słowem określającym światło lumen/lumin.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!