Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Miecz świetlny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(E)
Linia 8: Linia 8:
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał pierwszy miecz świetlny, jednak bronie te były w użyciu już tysiące lat przed czasami [[Republika Galaktyczna|Republiki]], przynajmniej od czasu [[Wielka Plaga na Malachorze|Wielkiej Plagi]] na [[Malachor]]ze<ref name="R">''[[Rebelianci]]''</ref>. Miecze świetlne rozpowszechniły się jako broń w okresie [[Wojny klonów|wojen klonów]], gdy posługujący się nimi [[Jedi]] stali na czele sił Republiki w walce z [[Konfederacja Niezależnych Systemów|Separatystami]]. Po ich zakończeniu i wykonaniu przez [[klon]]y [[Rozkaz 66|rozkazu 66]] miecze świetlne, tak jak ich właściciele, stały się rzadkością. Najbardziej znanym użytkownikiem tej broni w czasach [[Imperium Galaktyczne]]go był [[Anakin Skywalker|Darth Vader]]. Po upadku Imperium, miecze wróciły do użytku, gdy [[Luke Skywalker]] założył nową [[Świątynia Jedi Skywalkera|akademię]] [[Jedi Skywalkera|Jedi]]. Kiedy [[Kylo Ren]] zniszczył jego dzieło i pozabijał innych uczniów, miecze znów poszły w zapomnienie, a ich jedynymi użytkownikami zostali [[Rycerze Ren]], aż do czasu, gdy [[miecz świetlny Skywalkerów]] trafił w ręce [[Rey]].<ref name="P">''[[Przebudzenie Mocy]]''</ref>
+
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał pierwszy miecz świetlny, jednak bronie te były w użyciu już tysiące lat przed czasami [[Republika Galaktyczna|Republiki]], przynajmniej od czasu [[Wielka Plaga na Malachorze|Wielkiej Plagi]] na [[Malachor]]ze<ref name="R">''[[Rebelianci]]''</ref>. Miecze świetlne rozpowszechniły się jako broń w okresie [[Wojny klonów|wojen klonów]], gdy posługujący się nimi [[Jedi]] stali na czele sił Republiki w walce z [[Konfederacja Niezależnych Systemów|Separatystami]]. Po ich zakończeniu i wykonaniu przez [[klon]]y [[Rozkaz 66|rozkazu 66]] miecze świetlne, tak jak ich właściciele, stały się rzadkością. Najbardziej znanym użytkownikiem tej broni w czasach [[Imperium Galaktyczne]]go był [[Anakin Skywalker|Darth Vader]] (bez odpowiedniego zezwolenie nie wolno było ich posiadać) . Po upadku Imperium, miecze wróciły do użytku, gdy [[Luke Skywalker]] założył nową [[Świątynia Jedi Skywalkera|akademię]] [[Jedi Skywalkera|Jedi]]. Kiedy [[Kylo Ren]] zniszczył jego dzieło i pozabijał innych uczniów, miecze znów poszły w zapomnienie, a ich jedynymi użytkownikami zostali [[Rycerze Ren]], aż do czasu, gdy [[miecz świetlny Skywalkerów]] trafił w ręce [[Rey]].<ref name="P">''[[Przebudzenie Mocy]]''</ref>
  
 
== Budowa ==
 
== Budowa ==
Linia 16: Linia 16:
  
 
== Zastosowanie ==
 
== Zastosowanie ==
Miecz świetlny, ze względu na swoją specyfikę, znajdował wiele zastosowań. Dobrze sprawdzał się zarówno jako broń ofensywna, jak i defensywna. Istniało wiele form posługiwania się nim w bezpośrednim starciu, można nim również było rzucać<ref>''[[Powrót Jedi]]''</ref>. Miecza można było też z powodzeniem użyć do odbijania wiązek z [[blaster]]ów i odpierania [[Błyskawica Mocy|błyskawic Mocy]]<ref name="A">''[[Atak klonów]]''</ref>. Sprawdzał się on również jako narzędzie do przecinania różnych materiałów bądź robienia w nich otworów<ref name="M">''[[Mroczne widmo]]''</ref>.
+
Miecz świetlny, ze względu na swoją specyfikę, znajdował wiele zastosowań. Dobrze sprawdzał się zarówno jako broń ofensywna, jak i defensywna. Istniało wiele form posługiwania się nim w bezpośrednim starciu, można nim również było rzucać<ref>''[[Powrót Jedi]]''</ref>. Miecza można było też z powodzeniem użyć do odbijania wiązek z [[blaster]]ów (choć przy dużej energii kinetycznej strzał mógł wyrwać miecz z ręki, brało się to z tąd, iżnie odbijał on energi kinetycznej) i odpierania [[Błyskawica Mocy|błyskawic Mocy]]<ref name="A">''[[Atak klonów]]''</ref>. Sprawdzał się on również jako narzędzie do przecinania różnych materiałów bądź robienia w nich otworów<ref name="M">''[[Mroczne widmo]]''</ref>.
  
 
== Kolor ostrza ==
 
== Kolor ostrza ==

Wersja z 16:16, 14 sie 2018

Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Miecz świetlny, zwany czasem mieczem laserowym to broń świetlna używana głównie przez użytkowników Mocy, przede wszystkim Jedi i Sithów.

Miecz składał się z rękojeści (najczęściej metalowej), z której po uruchomieniu broni wysuwało się plazmowe ostrze, zdolne przeciąć niemal każdy materiał w galaktyce. Ostrze zasilane było zainstalowanym w rękojeści kryształem kyber. Używanie miecza świetlnego wymagało dużej wprawy, a wrażliwość użytkownika na Moc bardzo w nim pomagała, zwiększając skuteczność broni.

Historia

Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał pierwszy miecz świetlny, jednak bronie te były w użyciu już tysiące lat przed czasami Republiki, przynajmniej od czasu Wielkiej Plagi na Malachorze[1]. Miecze świetlne rozpowszechniły się jako broń w okresie wojen klonów, gdy posługujący się nimi Jedi stali na czele sił Republiki w walce z Separatystami. Po ich zakończeniu i wykonaniu przez klony rozkazu 66 miecze świetlne, tak jak ich właściciele, stały się rzadkością. Najbardziej znanym użytkownikiem tej broni w czasach Imperium Galaktycznego był Darth Vader (bez odpowiedniego zezwolenie nie wolno było ich posiadać) . Po upadku Imperium, miecze wróciły do użytku, gdy Luke Skywalker założył nową akademię Jedi. Kiedy Kylo Ren zniszczył jego dzieło i pozabijał innych uczniów, miecze znów poszły w zapomnienie, a ich jedynymi użytkownikami zostali Rycerze Ren, aż do czasu, gdy miecz świetlny Skywalkerów trafił w ręce Rey.[2]

Budowa

Rękojeść miecza świetlnego musiała być wykonana z wytrzymałego materiału, zazwyczaj był to metal. W jej wnętrzu znajdowała się bateria[1], kryształ kyber oraz włącznik, służący do aktywowania klingi. Zawierała również obwody modulacji, bramkę energetyczną, oraz oczywiście emiter ostrza. Niektóre modele umożliwiały przełączenie się na tryb niższej mocy, co czyniło ostrze niegroźnym dla życia przeciwnika, umożliwiając użycie broni w celach treningowych[1].

Nieuważne obchodzenie się z kryształem kyber mogło skutkować jego uszkodzeniem, a w takim wypadku użycie go do budowy miecza czyniło powstałą broń bardzo niestabilną. Dotyczyło to między innymi miecza Kylo Rena[3].

Zastosowanie

Miecz świetlny, ze względu na swoją specyfikę, znajdował wiele zastosowań. Dobrze sprawdzał się zarówno jako broń ofensywna, jak i defensywna. Istniało wiele form posługiwania się nim w bezpośrednim starciu, można nim również było rzucać[4]. Miecza można było też z powodzeniem użyć do odbijania wiązek z blasterów (choć przy dużej energii kinetycznej strzał mógł wyrwać miecz z ręki, brało się to z tąd, iżnie odbijał on energi kinetycznej) i odpierania błyskawic Mocy[5]. Sprawdzał się on również jako narzędzie do przecinania różnych materiałów bądź robienia w nich otworów[6].

Kolor ostrza

Klingi mieczy świetlnych przybierały różne kolory. Najczęściej występowały ostrza niebieskie i zielone. Sithowie i Mroczni Jedi używali zwykle mieczy, których kryształy przyjmowały czerwony kolor w wyniku procesu krwawienia.[7] Wśród innych przypadków można wymienić fioletowy miecz mistrza Windu[5], białe miecze Ahsoki Tano[1], żółte ostrza pik świetlnych strażników świątyni Jedi[1], czy mroczny miecz, który miał czarne ostrze [1].

Typy mieczy świetlnych

Poza najbardziej standardową odmianą miecza świetlnego, istniało wiele modeli wyposażonych w różnorodne modyfikacje. Można do nich zaliczyć między innymi:


Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!