Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Mina Bonteri

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mina Bonteri.jpg
Mina Bonteri
Data i miejsce śmierci: 21 BBY
Miejsce pochodzenia: Onderon[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 178 cm[2]
Kolor włosów: Brązowo-siwe
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Mina Bonteri była senator mieszkającą na planecie Raxus. W trakcie wojen klonów poparła Konfederację Niezależnych Systemów i brała czynny udział w obradach Senatu Separatystów.

Biografia

Mina była mentorką Padmé Amidali, kiedy ta przygotowywała się na Naboo do roli senatora. Nieco później wyszła za mąż i wraz ze swoim partnerem miała syna Luksa. W trakcie wojny przyłączyła swą planetę do Konfederacji. Brała udział w organizowanych na Raxusie zebraniach Senatu Separatystów. Nieco później jej mąż został wysłany na Aargonar. Walczył tam dzielnie przeciw nacierającej armii klonów, lecz poległ w boju.

Mina rozmawia z Padmé.

W bliżej nieokreślonej fazie wojny Padmé chciała rozpocząć negocjacje pokojowe z Separatystami. Wraz z padawanką swego męża, Ahsoką Tano, udała się na Raxus, by przeprowadzić rozmowy. Obydwie kobiety poleciały statkiem cywilnym. Dzięki pomocy dwórek senator z Raxus nie spotkały ich nieprzyjemności ze strony droidów i mogły w spokoju porozmawiać z Bonteri. Podczas rozmowy, Ahsoka z spytała, czy Mina jest jednym z Separatystów. Kobieta odpowiedziała ze śmiechem, że faktycznie należy do Konfederacji. Następnie cała trójka została zabrana do rezydencji Miny.

Kiedy przylecieli, senator poprosiła swego syna, Luksa, by pomógł gościom z bagażami. Padmé dała swoją torbę chłopakowi, jednak Ahsoka postanowiła sama się zająć swym dobytkiem. Gdy weszły do środka, Mina podała gościom napoje. Stojąca przy oknie Padmé, patrząc na Luksa, stwierdziła, że wyrósł. Wywiązała się kolejna rozmowa na temat Republiki, Separatystów i wojny. Młoda Jedi spytała senator czy to nie Konfederacja wznieciła wojnę. Mina odpowiedziała jej, ze wiele osób wśród Separatystów myśli tak jak Jedi czy Republika, między innymi jej mąż. Togrutanka chciała wiedzieć, czy mogłaby z nim porozmawiać. W odpowiedzi usłyszała historię walki i śmierci jej męża na Aargonarze. Tano wyszła z pokoju zostawiając obie senator w spokoju.

Mina przemawia w Senacie.

Kiedy Ahsoka wyszła, zaczęła spacer z Luksem podczas, którego rozmawiali o tym o czym wcześniej padawanka rozmawiała z jego matką. W tym czasie kobiety przeszły na tematy polityczne. Obie chciały zapobiec dalszej wojnie i rozlewowi krwi. Postanowiły udać się na najbliższe zebranie Senatu Separatystów i poddać pod dyskusję kwestię negocjacji. Następnie wzięły do rąk kieliszki i wypiły za pokój.

Pożegnanie.

Nieco później, Mina udała się na zebranie Senatu. Przyszły na nie również Ahsoka i Padmé, które usiadły w tylnych rzędach. Bonteri złożyła projekt negocjacji pokojowych, które spotkały się z duża akceptacją, nawet ze strony hrabiego Dooku. Jej pomysł nie został poparty przez Voe Atell i Punn Rimbaud. Po zakończonych obradach, z nadziejami na pokój, Padmé i Ahsoka udały się w drogę powrotną. Na płycie lądowiska odbyło się pożegnanie. Następnie obie opuściły powierzchnię planety.

Negocjacje nie doszły jednak do skutku, gdyż w wyniku intrygi Dooku, droidy zniszczyły główny generator energii Coruscant. Jakiś czas później Mina zginęła w czasie ataku na Raxus i pokój między Republiką, a Separatystami nie został zawarty.

Przypisy

  1. Encyclopedia Mina Bonteri w Encyclopedii (Link archiwalny z dnia 08.02.2014 na web.archive.org)
  2. StarWars.com Mina Bonteri w Databanku

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Miny Bonteri.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!