Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Najwyższy Porządek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Najwyzszy Porzadek.jpg
Najwyższy Porządek
Typ rządu Junta wojskowa
Szef Państwa Naczelny Wódz
Oficjalny język Basic
Data założenia Około 21 ABYNajwyższy Porządek[1] (ang. First Order[2]) to organizacja działająca około trzydzieści[3] lat po bitwie o Endor. Posiadała armię składającą się z różnego typu szturmowców, od zwykłych jednostek uderzeniowych i pilotów myśliwców TIE[4], po wyspecjalizowanych żołnierzy z miotaczami płomieni czy przystosowanych do mroźnych klimatów[5][6]. Najwyższy Porządek posiadał własne myśliwce, wahadłowce i gwiezdne niszczyciele. Zarówno pancerze, jak i symbol najwyższego Porządku nawiązywały stylistycznie do Imperium Galaktycznego.[4] Do organizacji tej należała kapitan Phasma[7] oraz zamaskowany wojownik z mieczem świetlnym, Kylo Ren[6] i generał Armitage Hux, dowódca bazy Starkiller.[8] Natomiast na czele Najwyższego Porządku stała osoba z tytułem Naczelnego Wodza. Stanowisko to piastował Snoke.[9]

Historia

Około trzydzieści lat po bitwie o Endor Najwyższy Porządek walczył z organizacją znaną jako Ruch Oporu.[2] Myśliwce Porządku ścigały także frachtowiec Millennium Falcon wśród wraków okrętów na pustynnej planecie Jakku. W tym okresie organizacja posiadała placówkę wojskową znaną jako baza Starkiller, wyglądem przypominającą lodową planetę porośniętą lasem, którą dowodził generał Hux.[8]

Ciekawostki

 • W polskich wersjach językowych źródeł pojawia się kilka wersji tłumaczenia nazwy First Order. Poza Najwyższym Porządkiem, występują również Nowy Porządek[10] oraz Pierwszy Ład.[11] lecz Najwyższy Porządek jest tą oficjalną właściwą nazwą.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Szturmowcy Najwyższego Porządku.

Najwyższy Porządek to organizacja stworzona na potrzeby Przebudzenia Mocy, siódmego epizodu Gwiezdnych wojen. Szturmowcy i myśliwce, podobnie jak Kylo Ren, zostali po raz pierwszy zaprezentowani w teaserze filmu, który ukazał się 28 listopada 2014 roku.[12] Więcej informacji o organizacji pojawiło się jednak dopiero 16 kwietnia 2015, roku podczas Celebration Anaheim. Zaprezentowano wówczas drugi zwiastun, który ponownie przedstawił szturmowców i myśliwce TIE, postać odzianą w pelerynę i metaliczną zbroję szturmowca, Kylo Rena na czele żołnierzy z miotaczami oraz gwiezdny niszczyciel i kilka mniejszych statków.[4] Na samej imprezie pojawiły się liczne rekwizyty filmowe z podpisami, poprzez które ujawniono nazwę organizacji, a także różne typy szturmowców, których przedstawiły również plakaty promocyjne.[2][5] Kolejnym źródłem informacji stała się przeprowadzona przez Annie Leibovitz z czasopisma Vanity Fair sesja zdjęciowa z planu. Zaprezentowano wówczas Kylo Rena bez maski oraz towarzyszących mu śnieżnych szturmowców, jak również ujawniono imię szturmowca z peleryną, kapitan Phasmy.[6][7] Podczas konwentu Comic-Con w San Diego przedstawiono kolejnego członka organizacji, generała Huxa, dowódcę bazy Starkiller.[8]

Polskie tłumaczenie nazwy, Najwyższy Porządek, zostało podane 11 sierpnia na rodzimej wersji oficjalnego profilu Gwiezdnych wojen w serwisie facebook.com.[1]

Przypisy

Kapitan Phasma.
 1. 1,0 1,1 Wpis na polskiej wersji oficjalnego profilu Star Wars na facebook.com
 2. 2,0 2,1 2,2 Informacja o nazwie myśliwców i organizacji w serwisie twitter.com
 3. StarWars.com Star Wars: Episode VII Set to Roll Cameras May 2014 na StarWars.com
 4. 4,0 4,1 4,2 YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Official Teaser #2 na YouTube
 5. 5,0 5,1 More Star Wars Promotional Art Featuring Kylo Ren, Stormtroopers and More! na stornie Indie Revolver (Link zapasowy z dnia 17.04.2015 na web.archive.org)
 6. 6,0 6,1 6,2 Adam Driver’s and Lupita Nyong’o’s Characters Revealed in Exclusive Star Wars: The Force Awakens Photos na stronie Vanity Fair (Link zapasowy z dnia 04.05.2015 na web.archive.org)
 7. 7,0 7,1 First Official Look at Game of Thrones Star Gwendoline Christie in Star Wars: The Force Awakens na stronie Vanity Fair (Link zapasowy z dnia 06.05.2015 na web.archive.org)
 8. 8,0 8,1 8,2 StarWars.com SDCC 2015: Star Wars: The Force Awakens Panel Liveblog na StarWars.com (Link zapasowy z dnia 19.07.2015 na web.archive.org)
 9. Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany
 10. Oficjalne tłumaczenie napisów początkowych.
 11. Ruchomy cel: Przygody księżniczki Lei
 12. YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Official Teaser na YouTube (Link zapasowy z dnia 29.11.2014 na web.archive.org)

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!