Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Najwyższy Porządek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenobi szablon.png
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Najwyzszy Porzadek.jpg
Najwyższy Porządek
Typ rządu Junta wojskowa
Szef Państwa Naczelny Wódz
Szef Rządu Naczelny Wódz
Organ sądowniczy Trybunał Najwyższego Porządku[1]
Stolica

Supremacy

Oficjalny język BasicNajwyższy Porządek[2] (ang. First Order[3]) to organizacja działająca około trzydzieści[4] lat po bitwie o Endor. Posiadała armię składającą się z różnego typu szturmowców, od zwykłych jednostek uderzeniowych i pilotów myśliwców TIE[5], po wyspecjalizowanych żołnierzy z miotaczami płomieni czy przystosowanych do mroźnych klimatów[6][7]. Najwyższy Porządek posiadał własne myśliwce, wahadłowce i gwiezdne niszczyciele. Zarówno pancerze, jak i symbol najwyższego Porządku nawiązywały stylistycznie do Imperium Galaktycznego.[5] Do organizacji tej należała kapitan Phasma[8] oraz zamaskowany wojownik z mieczem świetlnym, Kylo Ren[7] i generał Armitage Hux, dowódca bazy Starkiller.[9] Natomiast na czele Najwyższego Porządku stała osoba z tytułem Naczelnego Wodza. Stanowisko to piastował Snoke[10], a po jego śmierci – Kylo Ren.

Historia

Około trzydzieści lat po bitwie o Endor Najwyższy Porządek walczył z organizacją znaną jako Ruch Oporu.[3] Myśliwce Porządku ścigały także frachtowiec Millennium Falcon wśród wraków okrętów na pustynnej planecie Jakku. W tym okresie organizacja posiadała placówkę wojskową znaną jako baza Starkiller, wyglądem przypominającą lodową planetę porośniętą lasem, którą dowodził generał Hux.[9]

Ciekawostki

 • W polskich wersjach językowych źródeł pojawia się kilka wersji tłumaczenia nazwy First Order. Poza Najwyższym Porządkiem, występują również Nowy Porządek[11] oraz Pierwszy Ład.[12] lecz Najwyższy Porządek jest tą oficjalną właściwą nazwą.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Szturmowcy Najwyższego Porządku.

Najwyższy Porządek to organizacja stworzona na potrzeby Przebudzenia Mocy, siódmego epizodu Gwiezdnych wojen. Szturmowcy i myśliwce, podobnie jak Kylo Ren, zostali po raz pierwszy zaprezentowani w teaserze filmu, który ukazał się 28 listopada 2014 roku.[13] Więcej informacji o organizacji pojawiło się jednak dopiero 16 kwietnia 2015, roku podczas Celebration Anaheim. Zaprezentowano wówczas drugi zwiastun, który ponownie przedstawił szturmowców i myśliwce TIE, postać odzianą w pelerynę i metaliczną zbroję szturmowca, Kylo Rena na czele żołnierzy z miotaczami oraz gwiezdny niszczyciel i kilka mniejszych statków.[5] Na samej imprezie pojawiły się liczne rekwizyty filmowe z podpisami, poprzez które ujawniono nazwę organizacji, a także różne typy szturmowców, których przedstawiły również plakaty promocyjne.[3][6] Kolejnym źródłem informacji stała się przeprowadzona przez Annie Leibovitz z czasopisma Vanity Fair sesja zdjęciowa z planu. Zaprezentowano wówczas Kylo Rena bez maski oraz towarzyszących mu śnieżnych szturmowców, jak również ujawniono imię szturmowca z peleryną, kapitan Phasmy.[7][8] Podczas konwentu Comic-Con w San Diego przedstawiono kolejnego członka organizacji, generała Huxa, dowódcę bazy Starkiller.[9]

Polskie tłumaczenie nazwy, Najwyższy Porządek, zostało podane 11 sierpnia na rodzimej wersji oficjalnego profilu Gwiezdnych wojen w serwisie facebook.com.[2]

Przypisy

Kapitan Phasma.
 1. Poe Dameron: Eskadra Czarnych
 2. 2,0 2,1 Wpis na polskiej wersji oficjalnego profilu Star Wars na facebook.com
 3. 3,0 3,1 3,2 Informacja o nazwie myśliwców i organizacji w serwisie twitter.com
 4. StarWars.com Star Wars: Episode VII Set to Roll Cameras May 2014 na StarWars.com
 5. 5,0 5,1 5,2 YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Official Teaser #2 na YouTube
 6. 6,0 6,1 More Star Wars Promotional Art Featuring Kylo Ren, Stormtroopers and More! na stornie Indie Revolver (Link zapasowy z dnia 17.04.2015 na web.archive.org)
 7. 7,0 7,1 7,2 Adam Driver’s and Lupita Nyong’o’s Characters Revealed in Exclusive Star Wars: The Force Awakens Photos na stronie Vanity Fair (Link zapasowy z dnia 04.05.2015 na web.archive.org)
 8. 8,0 8,1 First Official Look at Game of Thrones Star Gwendoline Christie in Star Wars: The Force Awakens na stronie Vanity Fair (Link zapasowy z dnia 06.05.2015 na web.archive.org)
 9. 9,0 9,1 9,2 StarWars.com SDCC 2015: Star Wars: The Force Awakens Panel Liveblog na StarWars.com (Link zapasowy z dnia 19.07.2015 na web.archive.org)
 10. Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany
 11. Oficjalne tłumaczenie napisów początkowych.
 12. Ruchomy cel: Przygody księżniczki Lei
 13. YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Official Teaser na YouTube (Link zapasowy z dnia 29.11.2014 na web.archive.org)

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!