Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Najwyższy Porządek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenobi szablon.png
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Najwyzszy Porzadek.jpg
Najwyższy Porządek
Typ rządu Junta wojskowa
Szef Państwa Naczelny Wódz
Szef Rządu Naczelny Wódz
Naczelny wódz Kylo Ren
Organ sądowniczy Trybunał Najwyższego Porządku[1]
Oficjalny język BasicNajwyższy Porządek[2] (ang. First Order[3]) to organizacja działająca około trzydzieści[4] lat po bitwie o Endor. Posiadała armię składającą się z różnego typu szturmowców, od zwykłych jednostek uderzeniowych i pilotów myśliwców TIE[5], po wyspecjalizowanych żołnierzy z miotaczami płomieni czy przystosowanych do mroźnych klimatów[6][7]. Najwyższy Porządek posiadał własne myśliwce, wahadłowce i gwiezdne niszczyciele. Zarówno pancerze, jak i symbol najwyższego Porządku nawiązywały stylistycznie do Imperium Galaktycznego.[5] Do organizacji tej należała kapitan Phasma[8] oraz zamaskowany wojownik z mieczem świetlnym, Kylo Ren[7] i generał Armitage Hux, dowódca bazy Starkiller.[9] Natomiast na czele Najwyższego Porządku stała osoba z tytułem Naczelnego Wodza. Stanowisko to piastował Snoke[10], a po jego śmierci – Kylo Ren.

Historia

Około trzydzieści lat po bitwie o Endor Najwyższy Porządek walczył z organizacją znaną jako Ruch Oporu.[3] Myśliwce Porządku ścigały także frachtowiec Millennium Falcon wśród wraków okrętów na pustynnej planecie Jakku. W tym okresie organizacja posiadała placówkę wojskową znaną jako baza Starkiller, wyglądem przypominającą lodową planetę porośniętą lasem, którą dowodził generał Hux.[9]

Ciekawostki

 • W polskich wersjach językowych źródeł pojawia się kilka wersji tłumaczenia nazwy First Order. Poza Najwyższym Porządkiem, występują również Nowy Porządek[11] oraz Pierwszy Ład.[12] lecz Najwyższy Porządek jest tą oficjalną właściwą nazwą.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Szturmowcy Najwyższego Porządku.

Najwyższy Porządek to organizacja stworzona na potrzeby Przebudzenia Mocy, siódmego epizodu Gwiezdnych wojen. Szturmowcy i myśliwce, podobnie jak Kylo Ren, zostali po raz pierwszy zaprezentowani w teaserze filmu, który ukazał się 28 listopada 2014 roku.[13] Więcej informacji o organizacji pojawiło się jednak dopiero 16 kwietnia 2015, roku podczas Celebration Anaheim. Zaprezentowano wówczas drugi zwiastun, który ponownie przedstawił szturmowców i myśliwce TIE, postać odzianą w pelerynę i metaliczną zbroję szturmowca, Kylo Rena na czele żołnierzy z miotaczami oraz gwiezdny niszczyciel i kilka mniejszych statków.[5] Na samej imprezie pojawiły się liczne rekwizyty filmowe z podpisami, poprzez które ujawniono nazwę organizacji, a także różne typy szturmowców, których przedstawiły również plakaty promocyjne.[3][6] Kolejnym źródłem informacji stała się przeprowadzona przez Annie Leibovitz z czasopisma Vanity Fair sesja zdjęciowa z planu. Zaprezentowano wówczas Kylo Rena bez maski oraz towarzyszących mu śnieżnych szturmowców, jak również ujawniono imię szturmowca z peleryną, kapitan Phasmy.[7][8] Podczas konwentu Comic-Con w San Diego przedstawiono kolejnego członka organizacji, generała Huxa, dowódcę bazy Starkiller.[9]

Polskie tłumaczenie nazwy, Najwyższy Porządek, zostało podane 11 sierpnia na rodzimej wersji oficjalnego profilu Gwiezdnych wojen w serwisie facebook.com.[2]

Przypisy

Kapitan Phasma.
 1. Poe Dameron: Eskadra Czarnych
 2. 2,0 2,1 Wpis na polskiej wersji oficjalnego profilu Star Wars na facebook.com
 3. 3,0 3,1 3,2 Informacja o nazwie myśliwców i organizacji w serwisie twitter.com
 4. StarWars.com Star Wars: Episode VII Set to Roll Cameras May 2014 na StarWars.com
 5. 5,0 5,1 5,2 YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Official Teaser #2 na YouTube
 6. 6,0 6,1 More Star Wars Promotional Art Featuring Kylo Ren, Stormtroopers and More! na stornie Indie Revolver (Link zapasowy z dnia 17.04.2015 na web.archive.org)
 7. 7,0 7,1 7,2 Adam Driver’s and Lupita Nyong’o’s Characters Revealed in Exclusive Star Wars: The Force Awakens Photos na stronie Vanity Fair (Link zapasowy z dnia 04.05.2015 na web.archive.org)
 8. 8,0 8,1 First Official Look at Game of Thrones Star Gwendoline Christie in Star Wars: The Force Awakens na stronie Vanity Fair (Link zapasowy z dnia 06.05.2015 na web.archive.org)
 9. 9,0 9,1 9,2 StarWars.com SDCC 2015: Star Wars: The Force Awakens Panel Liveblog na StarWars.com (Link zapasowy z dnia 19.07.2015 na web.archive.org)
 10. Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany
 11. Oficjalne tłumaczenie napisów początkowych.
 12. Ruchomy cel: Przygody księżniczki Lei
 13. YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Official Teaser na YouTube (Link zapasowy z dnia 29.11.2014 na web.archive.org)

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!