Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Obława na Eriadu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obława na Eriadu.jpg
Obława na Eriadu
Data: 19 BBY
Przyczyny: Wykonanie Rozkazu 66 przez siły zbrojne stacjonujące na Eriadu
Skutki: Śmierć co najmniej czterech żołnierzy-klonów
Uczestnicy:
Obława na Eriadu miała miejsce w roku 19 BBY, jakiś czas po wydaniu Rozkazu 66. Oddział klonów ścigał Jedi, którzy uniknęli zagłady. Akcja zakończyła się klęską sił Imperium.

Rozkaz 66

" – Byłam w punkcie medycznym i doglądałam rannych, kiedy klony zwróciły się przeciwko nam. Uzdrowiciele dowiedzieli się pierwsi i ostrzegli mnie. A ty?"
" – Leciałem swoim myśliwcem. Słyszałem, jak radiolatarnia wzywa nas do Świątyni, a potem mówi, byśmy trzymali się z dala. Porzuciłem tu myśliwiec i udawałem, że nie żyję."
— Bultar Swan i Tsui Choi o okolicznościach uniknięcia eksterminacji podczas wykonywania Rozkazu 66.

W 19 BBY, pod koniec wojen klonów, stacjonujące na Eriadu wojska Wielkiej Armii Republiki, tak jak w każdej innej części Galaktyki, obróciły się przeciwko własnym generałom Jedi. Początkowo śmierci z ich ręki uniknęło dwoje członków Zakonu. Mistrz Jedi Tsui Choi w tamtym momencie przebywał w swoim myśliwcu, wylądował nim, ukrył się i udawał, że nie żyje. Druga Jedi, rycerz Bultar Swan doglądała w szpitalu rannych klonów kiedy wydano rozkaz. Zdołała jednak uciec, na czas ostrzeżona przez tamtejszych medyków.

Obława

Śmierć dowódcy oddziału klonów.
" – Jedi nie żyją – w większości. Pozostali są rozproszeni."
" – Rozkaz 66 pozostaje w mocy. Widzimy jakiegoś, to go zabijamy."
— Żołnierze-klony podczas obławy.

W kolejnych dniach stacjonujące na planecie oddziały poszukiwały obydwoje uciekinierów. Którejś nocy podczas przeszukiwania miasta jeden dowodzony przez kapitana czteroosobowy patrol, w tym trzech żołnierzy BARC, natknął się na Tsui Choia. Jedi zaatakował z zaskoczenia, zabijając w jednym ataku całą czwórkę klonów, samego dowódcy pozbawiając głowy. Po tej walce do Choia podeszła Bultar Swan i powiadomiła go o zwołanym spotkaniu ocalałych jedi na Kessel. Oboje wyruszyli na tam, gdzie wpadli w zasadzkę szturmowców.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!