Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pasher

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Melethron (dyskusja | edycje) z dnia 16:06, 16 maj 2018

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pasher był pustynną planetą położoną na terenie galaktycznych Wewnętrznych Rubieży. Charakteryzował się podobieństwem do Tatooine, lecz w przeciwieństwie do owego świata nie posiadał żadnych księżyców. Znajdował się z dala od popularnych szlaków nadprzestrzennych, w wyniku czego nie przykuwał dużego zainteresowania podróżnych, a nawet przemytników. W okresie panowania Imperium Galaktycznego, niedługo po bitwie o Yavin 4, największym przedsiębiorstwem na powierzchni planety było Kelen Biolabs, które swoją pozycję w przemyśle biotechnologii zbudowało na wykorzystywaniu lokalnej flory. Właściciel firmy, Fayet Kelen odkrył, iż wykorzystywanie trucizn i gruczołów piaskowcowych skorpionówkolcopająków miało zastosowanie w medycynie, co przyniosło mu liczne zyski i rozpoznawalność w kręgach biznesowych.

W roku 0 ABY, gdy Luke Skywalker otrzymał misję przechwycenia givińskiej kryptograf i matematyk, Drusil Bephorin, zaprosił do współpracy córkę Fayeta Kelena, Nakari, która jakiś czas wcześniej dołączyła do Sojuszu dla Przywrócenia Republiki. W ramach przygotowań do wyprawy, rebelianci postanowili zmodyfikować statek dziewczyny, co chcieli sfinansować z pieniędzy jej ojca. Nakari wiedziała, iż przedsiębiorczość jej rodzica nie pozwoli na bezinteresowność, dlatego wraz z Luke'em udała się na Pashera, gdzie zobowiązała się wyświadczyć ojcu przysługę, która polegała na odnalezieniu zespołu naukowców wysłanego na Fex. Gdy po jakimś czasie buntownicy zakończyli swe zadanie, w ramach wdzięczności ze strony Fayeta, otrzymali potrzebne środki pieniężne, a następnie skupili się na uratowaniu Drusil Bephorin i umożliwieniu jej spotkania się z rodziną.

Wydarzenia prowadzące do uwolnienia Givinki z rąk Imperium Galaktycznego i jej pojednania z krewnymi okazały się fatalne w skutkach dla Nakari Kelen, która poniosła śmierć z ręki łowcy nagród. Luke Skywalker postanowił uhonorować poświęcenie towarzyszki, dlatego zabrał jej ciało i osobiście dostarczył do jej ojca na powierzchnię Pashera.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!