Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Portal:Yuuzhan Vongowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Sky (dyskusja | edycje) z dnia 23:30, 3 sie 2009

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Założenia projektu i opiekunowie · Dyskusja · Kategoria z hasłami · Kategoria z grafikami

Inne portale tematyczne

Portal Yuuzhan Vongowie

Yuuzhan Vong Symbol.png
Yuuzhan Vongowie to wojownicze istoty, które wywołały jeden z największych konfliktów w historii. Pochodzili z innej galaktyki. Bardzo religijni, mieli wstręt do technologii. Ich statki, broń oraz inne wytwory były zmodyfikowanymi genetycznie żywymi organizmami. Wygląda na to, ze Moc omijała Yuuzhan, co bardzo uprzykrzało życie walczących z nimi Jedi...

Witaj na Portalu Yuuzhan Vong! Powstał on specjalnie dla fanów tejże frakcji z uniwersum Gwiezdnych wojen. W tym miejscu znajdziesz wszystkie interesujące Cię hasła i grafiki znajdujące się w zbiorach Biblioteki Ossus. Rozpocznij więc ich przeglądanie. Natomiast jeżeli masz czas i chęć - pomóż w tworzeniu i rozbudowywaniu haseł związanych tematycznie z tym portalem! Seria książkowa Nowa era Jedi została co prawda dawno zakończona, ale na horyzoncie pojawiła się Inwazja...

Polecany artykuł portalu

NEJSourceOkladkaLuke.jpg

Wojna z Yuuzhan Vongami (zwana też inwazją Yuuzhan Vongów) to konflikt zbrojny pomiędzy Nową Republiką i rycerzami Jedi a pozagalaktycznym najeźdźcą, Yuuzhan Vongami. Trwał on około cztery lata, zaczynając się bitwą o Helskę w 25 ABY, a kończąc wyzwoleniem Coruscant w 29 ABY.

Wojna toczona była na ogromną skalę i pochłonęła niemal 365 bilionów istnień, co czyniło z niej najkrwawszy konflikt w historii (jeśli chodzi o zakres walk, równać się z nią mogły tylko wojny klonów i galaktyczna wojna domowa). Podczas działań wojennych spustoszonych i terraformowanych zostało 61 tysięcy światów (w tym Coruscant). Celem Yuuzhan było objęcie władzy nad Galaktyką i ustanowienie Imperium Yuuzhan Vongów, co wiązało się z anihilacją lub nawróceniem na ich wiarę większości istot inteligentnych Galaktyki, zwanych przez najeźdźców niewiernymi.

Ostatecznie, dzięki połączonym siłom Jedi, Sojuszu Galaktycznego (który powstał z popiołów Nowej Republiki), Resztek Imperium i innych Yuuzhanie zostali pokonani, a krwawa wojna zakończona.

Przeczytaj całość...

Losowa grafika

Nieznana bitwa podczas inwazji.
Więcej grafik...

Cytaty

W ciągu najbliższych tygodni zaczną tu przylatywać Yuuzhan Vongowie. Pierwszy akt współpracy ich i Sekot będzie polegał na ponownym zalesieniu południowej półkuli, której lasy spłonęły pięćdziesiąt lat temu podczas walki z pierwszymi zwiadowcami. Współpracując z bora, Yuuzhan Vongowie będą stopniowo poznawali Zonamę, a równocześnie Sekot będzie stopniowo poznawała Yuuzhan Vongów. Zgoda Sekot na ich przyjęcie stanie się drugą szansą dla tych istot, które o mało same nie skazały się na zagładę.
Luke Skywalker podczas konklawe na Zonamie Sekotźródło

Do zrobienia

Opiekunowie

Czy wiesz, że...


Główne hasła

Biotechnologia

Postacie

Nowa era Jedi

Invasion

Źródła

Nowa era Jedi

Seria książkowa, która wprowadziła do Expanded Universe rasę Yuuzhan Vongów i opisała ich czteroletnią wojnę z resztą galaktyki.

Inwazja

Seria komiksów, których akcja rozgrywa się w czasach nowej ery Jedi.

Opowiadania

Komiksy

Inne od Inwazji komiksy w których pojawiają się Yuuzhan Vongowie.

Podręczniki RPG

Portale tematyczne

The Old Republic Mandalorianie Wojny klonów Saga Rebelianci Yuuzhan Vongowie Trylogia sequeli

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!