Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Portal:Yuuzhan Vongowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Sky (dyskusja | edycje) z dnia 22:30, 3 sie 2009

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Założenia projektu i opiekunowie · Dyskusja · Kategoria z hasłami · Kategoria z grafikami

Inne portale tematyczne

Portal Yuuzhan Vongowie

Yuuzhan Vong Symbol.png
Yuuzhan Vongowie to wojownicze istoty, które wywołały jeden z największych konfliktów w historii. Pochodzili z innej galaktyki. Bardzo religijni, mieli wstręt do technologii. Ich statki, broń oraz inne wytwory były zmodyfikowanymi genetycznie żywymi organizmami. Wygląda na to, ze Moc omijała Yuuzhan, co bardzo uprzykrzało życie walczących z nimi Jedi...

Witaj na Portalu Yuuzhan Vong! Powstał on specjalnie dla fanów tejże frakcji z uniwersum Gwiezdnych wojen. W tym miejscu znajdziesz wszystkie interesujące Cię hasła i grafiki znajdujące się w zbiorach Biblioteki Ossus. Rozpocznij więc ich przeglądanie. Natomiast jeżeli masz czas i chęć - pomóż w tworzeniu i rozbudowywaniu haseł związanych tematycznie z tym portalem! Seria książkowa Nowa era Jedi została co prawda dawno zakończona, ale na horyzoncie pojawiła się Inwazja...

Polecany artykuł portalu

NEJSourceOkladkaLuke.jpg

Wojna z Yuuzhan Vongami (zwana też inwazją Yuuzhan Vongów) to konflikt zbrojny pomiędzy Nową Republiką i rycerzami Jedi a pozagalaktycznym najeźdźcą, Yuuzhan Vongami. Trwał on około cztery lata, zaczynając się bitwą o Helskę w 25 ABY, a kończąc wyzwoleniem Coruscant w 29 ABY.

Wojna toczona była na ogromną skalę i pochłonęła niemal 365 bilionów istnień, co czyniło z niej najkrwawszy konflikt w historii (jeśli chodzi o zakres walk, równać się z nią mogły tylko wojny klonów i galaktyczna wojna domowa). Podczas działań wojennych spustoszonych i terraformowanych zostało 61 tysięcy światów (w tym Coruscant). Celem Yuuzhan było objęcie władzy nad Galaktyką i ustanowienie Imperium Yuuzhan Vongów, co wiązało się z anihilacją lub nawróceniem na ich wiarę większości istot inteligentnych Galaktyki, zwanych przez najeźdźców niewiernymi.

Ostatecznie, dzięki połączonym siłom Jedi, Sojuszu Galaktycznego (który powstał z popiołów Nowej Republiki), Resztek Imperium i innych Yuuzhanie zostali pokonani, a krwawa wojna zakończona.

Przeczytaj całość...

Losowa grafika

Cytaty

Mam nadzieję, że z czasem będę mogła udzielić odpowiedzi i na to pytanie. Przypuszczam jednak, że został zniszczony przez istoty do tamtej pory żyjące z nim w symbiozie... które później stały się Yuuzhan Vongami, w odwecie za to, co zrobił im mój rodzic. A on, dostrzegłszy w nich żądzę przemocy i podbojów, rozbudzoną przez kontakt z rasą istot miłujących wojny, wyrzucił ich, zerwał z nimi wszelką więź, a nawet odarł ich z Mocy. Przypuszczam, że pozbawione kontaktu z moim rodzicem istoty nie potrafiły wymyślić nic poza technikami bioinżynierii, które im przekazano albo które sobie przywłaszczyły. Szukając świadomości, która kierowałaby ich poczynaniami, stworzyły sobie panteon bogów i przypisały im cechy, jakimi przedtem mogła się poszczycić jedynie żyjąca planeta, zwana Yuuzhan'tarem.
Zonama Sekot ustami Jabithy do Jediźródło

Do zrobienia

Opiekunowie

Czy wiesz, że...


Główne hasła

Biotechnologia

Postacie

Nowa era Jedi

Invasion

Źródła

Nowa era Jedi

Seria książkowa, która wprowadziła do Expanded Universe rasę Yuuzhan Vongów i opisała ich czteroletnią wojnę z resztą galaktyki.

Inwazja

Seria komiksów, których akcja rozgrywa się w czasach nowej ery Jedi.

Opowiadania

Komiksy

Inne od Inwazji komiksy w których pojawiają się Yuuzhan Vongowie.

Podręczniki RPG

Portale tematyczne

The Old Republic Mandalorianie Wojny klonów Saga Rebelianci Yuuzhan Vongowie Trylogia sequeli

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!