Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Resolute

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ResoluteVSD.JPG
Resolute
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny Niszczyciel typu Venator
Rodzaj: Gwiezdny Niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Różne
Właściciele:
Przynależność: Wielka Armia RepublikiResolute (Zdecydowany) to gwiezdny niszczyciel typu Venator. Był okrętem dowodzenia Anakina Skywalkera oraz jego padawana Ahsoki Tano. Bezpośrednim dowódcą niszczyciela był pułkownik Wullf Yularen.

Historia

Dokładny czas wybudowania okrętu jest nieznany. W nieokreślonej fazie wojen klonów okręt uczestniczył w wielu znaczących bitwach.

Podczas bitwy o Christophsis wraz z resztą floty próbował przełamać blokadę Separatystów. Blokadę przełamano, a z okrętu wysłano na planetę zaopatrzenie i amunicję. Walczył w czasie szturmu na Malevolence ostrzeliwując uciekający statek wroga. Wraz z resztą floty Skywalkera, okręt zmusił do odwrotu flotę inwazyjną Separatystów zmierzającą na Kamino. Następnie uczestniczył w walkach na orbicie planety Bothawui. Potem Śmiałek przybył na pomoc flocie Aayli Secury, która została oblężona przez siły wroga.

Resolute ustawiony pod specjalnym kątem w czasie bitwy o Ryloth
Następnym aktem w historii okrętu było uczestnictwo w bitwie o Ryloth. Podczas pierwszego szturmu na blokadę Konfederacji siły Republiki zostały zdziesiątkowane i tylko Śmiałek pozostał bez większych uszkodzeń. Podczas drugiego szturmu okręt ustawił się pod pewnym kątem do jednostek wroga, tak aby mostek i hangary były bezpieczne. W między czasie statek dowodzenia wroga został zniszczony, a reszta floty Separatystów wycofała się. Dalsze losy okrętu są nieznane.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!