Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Siły Specjalne Republiki

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Mario (dyskusja | edycje) z dnia 02:39, 15 paź 2017

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenobi szablon.png
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Siły Specjalne Republiki.

Siły Specjalne Republiki (Republic Special Forces) to elitarne oddziały bojowe utworzone z żołnierzy Republiki Galaktycznej na początku zimnej wojny. Jedną z ich współtwórców była generał Elin Garza.

Historia

Żołnierz SSR na Ord Mantell.

Siły Specjalne Republiki wywodzą się bezpośrednio z armii Republiki walczącej w czasie wielkiej wojny galaktycznej pomiędzy Republiką, a Imperium Sithów, trwającej w latach 3681 BBY - 3653 BBY. W czasie jej trwania żołnierze Republiki byli wraz z członkami Zakonu Jedi główną armią tego państwa. W 3653 BBY wojna zakończyła się traktatem na Coruscant. Skutkiem tego był między innymi podział galaktyki na dwie strefy wpływów. Republika została poważnie osłabiona, a Jedi, którzy zostali obarczeni winą za porażkę i nie otrzymali zgody na odbudowę swojej świątyni na Coruscant, osiedli na planecie Tython żołnierze pozostali jedyną siłą wojskową Republiki. W między czasie wybuchła tak zwana zimna wojna, czyli lokalne konflikty na planetach Zewnętrznych Rubieży, pomiędzy lojalistami obu państw. Mniej więcej w tym okresie doskonale przeszkoleni żołnierze zostali przekształceni w elitarną organizację bojową zwaną Siłami Specjalnymi Republiki. Ich zadaniem było utrzymywanie porządku i pokoju na planetach należących do Republiki, a także interwencje zbrojne w innych światach.

Charakterystyka

Siły Specjalne Republiki w akcji.

Żołnierze Sił Specjalnych byli doskonale przeszkoleni. Walcząc w kilkuosobowych oddziałach potrafili walczyć równie skutecznie na otwartej przestrzeni, jak i wewnątrz budynków. Do oddziałów należeli zarówno mężczyźni, jak i kobiety zgłaszający się jako ochotnicy do armii. Dzięki swoim umiejętnościom żołnierze SSR cieszyli się szacunkiem zarówno władz Republiki, jak i rycerzy Jedi.

Sprzęt i wyposażenie

Żołnierze z mieczami przeciwko wojownikowi Sithów.

Siły Specjalne Republiki posiadały najnowocześniejszy sprzęt opracowywany specjalnie dla nich przez techników i inżynierów Republiki. Używane przez nich karabiny blasterowe były tak innowacyjne, a zarazem wymagające umiejętności w użyciu, że tylko najlepiej przeszkoleni żołnierze potrafili się nimi posługiwać. Ponadto bronie były wielofunkcyjne. Dzięki możliwości dodawania lub odejmowania poszczególnych modułów, jeden karabin można było w kilka chwil zamienić w snajperkę lub potężną broń o dużej sile rażenia. Pozwalało to na ograniczenie do minimum ekwipunku żołnierzy, którzy nie musieli nosić ze sobą kilku sztuk broni. Ich zbroje, równie nowoczesne, były bardzo trwałe i odporne, a zarazem nie utrudniały poruszania się i walki. Ponadto były one zaprojektowane odpowiednio do środowiska walki i przystosowane między innymi do działań w lesie, w mrozie, czy na bagnach. Ponadto część żołnierzy była szkolona w walce krótkodystansowej i wyposażona w miecze zdolne zablokować cios miecza świetlnego.Do znanych pojazdów wykorzystywanych przez SSR należą Republic Troop Transport i okręt desantowy typu BT-7 Thunderclap

Znane jednostki

Ciekawostki

Jeden z wielu wariantów zbroi.

Pod względem wyglądu zbroi żołnierze Sił Specjalnych Republiki upodobnieni są do klonów i szturmowców. Jednakże w przeciwieństwie do nich żołnierze SSR nie byli poddawani żadnych modyfikacjom genetycznym, ani tak zwanemu "praniu mózgu".

Zobacz także

Źródła

Portal The Old Republic

Klasy postaci

Zolnierz mini.png
Przemytnik mini.png
Rycerz mini.png
Negocjator mini.png
Lowca mini.png
Wojownik mini.png
Agent mini.png
Inkwizytor mini.png

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!