Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tęczowy Most

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Kwazi93 (dyskusja | edycje) z dnia 22:56, 4 sty 2018

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Coruscant za czasów Nowego Imperium Galaktycznego. W tle najprawdopodobniej resztki Tęczowego Mostu, zwane wtedy Pierścieniami Coruscant.

Tęczowy Most to pierścień skał wokół planety Coruscant, powstały z resztek jednego z jej księżyców - Hesperidium, zniszczonego przez Yuuzhan Vongów podczas ich inwazji na galaktykę.

Pozagalaktyczni najeźdźcy zajęli planetę Coruscant w 27 ABY po wielkiej bitwie z siłami Nowej Republiki. Wkrótce rozpoczęli przemianę zdobytego świata na modłę ich pradawnej ojczyzny, Yuuzhan'tara (taką też nową nazwę otrzymała planeta). Oprócz trochę bardziej ciepłego klimatu spowodowanego lekką zmianą orbity planety oraz rozplenieniu yuuzhańskiej fauny i flory Vongowie zniszczyli także jeden księżyc by uformować z niego planetarny pierścień asteroid. Dzięki tym zabiegom postarali się, by planeta jak najbardziej przypominała ich dawno zagubiony świat.

Trzy lata później, w 30 ABY, nastąpiła ostateczna bitwa pomiędzy siłami Sojuszu Galaktycznego i Imperium Yuuzhan Vongów. Na samym jej początku żywa planeta, Zonama Sekot (która była zdolna podróżować przez nadprzestrzeń) przybyła w pobliże Coruscant, roztrzaskując przy okazji Tęczowy Most, którego resztki zaczęły spadać w stronę planety, lecz w dużej części zostały pochłonięte przez chroniące glob dovin basale.

Tęczowy Most a Pierścienie Coruscant

Najprawdopodobniej jednak Tęczowy Most nie został kompletnie zniszczony podczas wyzwolenia Coruscant. W 130 ABY pewna popularna atrakcja turystyczna znana była jako Pierścienie Coruscant (ang. Rings of Coruscant) i bardzo przypominała Tęczowy Most. Kłóci się to jednak z wcześniejszymi źródłami, gdyż w Jednoczącej Mocy jest wyraźnie napisane, iż Tęczowy Most został roztrzaskany przez Zonamę Sekot. Nie wiadomo więc do końca, czy Pierścienie Coruscant to nowa nazwa szczątków Tęczowego Mostu, czy też coś zupełnie innego - autorzy serii komiksowej Dziedzictwo jak dotąd nie wyjaśnili tego zagadnienia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!