Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TIE/e1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Theed (dyskusja | edycje) z dnia 18:12, 24 maj 2011

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TieExp1.png
TIE Experimental M1
Podstawowe dane
Pełna nazwa: TIE/e1
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: myśliwiec
Specyfikacja techniczna
Silniki: 4 silniki jonowe
Hipernapęd: brak
Uzbrojenie: 1 turbolaser
Osłony: brak
Różne
Załoga: brakTIE Experimental M1 (znany w Sienar Fleet Systems jako TIE/e1) to pierwszy bezzałogowy prototyp myśliwca typu TIE. Powstał w 3 ABY, czyli wtedy, kiedy miał miejsce cały projekt.

"Comm sensors are detecting a distress call from a nearby system. It seems they`re under attack by unknown craft."
— pilot Rebeliancki.[1]

TIE/e1 powstał na bazie zwykłego TIE Fightera, z którego wzięto kokpit i prawy płat słoneczny. Następnie przerobono go w taki sposób, aby umieścić w nim cały centralny komputer sterujący. Później doczepiono kolejny kokpit po drugiej stronie i zamontowano w nim potężny turbolaser razem z dodatkową parę silników jonowych. Dawało to myśliwcowi, mimo swojego bardzo ciężkiego uzbrojenia, dużą prędkość, zwrotność i przyśpiesznie. Imperium jednak nie zdecydowało się wyposażyć go w osłony, przez co myśliwiec ten był dokładnie tak samo delikatny, jak tradycyjny TIE Fighter.

TIE Experimental M1 - widok z tyłu

Mimo, że maszyna ta była bardzo skuteczna w walce przeciwko ciężkim okrętom, to doświadczenie zebrane przy jej konstrukcji nie przydało się Imperium w przyszłości. Powody były bardzo proste: zasilacz był zmuszony przeznaczać bardzo dużo energii do turbolasera a i tak nie był w stanie zapewnić mu wystarczająco dużo mocy. Przez to działo musiało mieć częste przerwy, aby był czas na jego podładowanie w walce. Ponadto generatorowi brakowało już mocy, aby zasilić jakiekolwiek inne wyposażenie.

Przypisy

  1. Sensory łączności wykryły wezwanie pomocy przychodzące z pobliskiego systemu. Wygląda na to, że są atakowani przez jakieś nieznane maszyny.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!