Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TIE Phantom

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Phantom.jpg
TIE Phantom
Podstawowe dane
Pełna nazwa: SFS V-38 TIE Phantom
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: TIE
Specyfikacja techniczna
Długość: 14,6 m
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 1200 km/h
Prędkość w kosmosie: 10 MGLT
Uzbrojenie: 5 działek laserowych
Różne
Załoga: 1 pilot, 1 strzelec
Cena: 500 000 cr
Przynależność: Imperium GalaktyczneTIE Phantom był prototypowym imperialnym myśliwcem. Był jedną z pierwszych maszyn swego rodzaju wyposażoną w urządzenia maskujące.

Historia

Tajna fabryka

T/P był jedną z najkosztowniejszych maszyn, na jakie kiedykolwiek zdecydowało się Imperium. Wyprodukowano jedynie serię prototypową, ale gdyby kiedykolwiek ruszyła produkcja seryjna, to koszta szacowane były na około pół miliona kredytów za sztukę. Myśliwce budowano w tajnej fabryce na księżycu Imdaar Alfa, w ramach ściśle tajnego projektu nadzorowanego bezpośrednio przez Lorda Vadera. Nad projektem pieczę sprawował Wielki admirał Martio Batch, oraz admirał Sarn, dowodzący superniszczycielem SSD Terror. Eskadra Sigma, która była pierwszą formacją wyposażoną w te jednostki, prowadziła testy bojowe TIE Phantomów w słynnej z tajemniczych zaginięć statków kosmicznych Mgławicy Dreighton. Pozwoliło to na ukrywanie faktu posiadania i wykorzystywania przez Imperium nowych myśliwców.

Upadek projektu

Projekt budowy TIE Phantomów został jednak odkryty przez ocalałego z ataku rebelianckiego pilota myśliwskiego, któremu udało się przekazać te informacje do Kwatery Głównej Sojuszu. W wyniku działań rebelianckich agentów zniszczeniu uległ zarówno SSD Terror i przenoszone na jego pokładach myśliwce T/P, jak i chroniona polem maskującym fabryka i centrum badawczo-konstrukcyjne na Imdaar Alfa. Admirał Sarn został wyeliminowany przez Dartha Vadera za porażkę, a ostatni ocalały myśliwiec uległ samozniszczeniu po przejęciu go przez rebeliantów. Utracono tym samym, poza straconymi w zakładach produkcyjnych kryształami Stygium, technologię, która mogłaby pozwolić na wyposażanie małych jednostek bojowych w efektywne systemy maskujące. Do użycia "tradycyjnych" pól maskujących, takich jak te wykorzystywane później przez admirała Thrawna, potrzeba było znacznie większych ilości energii oraz wyjątkowo skomplikowanej aparatury. Ostatecznie więc "niewidzialny myśliwiec" podzielił los kilku innych projektów superbroni i mało kto w galaktyce w ogóle słyszał o takim projekcie.

Charakterystyka

TIE Phantom powstał na bazie dwumiejscowego myśliwca V-38. Nie posiadał on znaczących osiągów. Rekompensatą miało być natomiast jego specjalne wyposażenie, gdyż na jednostce tej zainstalowano eksperymentalne generatory pola maskującego wykorzystujące rzadko spotykane kryształy Stygium. Przy uruchomionym systemie maskowania, wykrycie tej maszyny za pomocą zwykłych czujników, czy też optycznie było praktycznie niemożliwe. Pozwalało to Phantomom podkraść się do przeciwnika i nagle otworzyć ogień. Aby rozpocząć ostrzał, myśliwiec musiał jednak wyłączyć maskowanie, co trochę ograniczało jego skuteczność. Maszyny te wyposażono również w systemy samozniszczenia, na wypadek, gdyby któryś egzemplarz wpadł w niepowołane ręce.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]
SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!