Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Trispzest: Różnice pomiędzy wersjami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
(no i się niepotrzebnie rozpędziłem... i narozrabiałem. Trzeba naprawić.)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Grafika:Maw-trizpest.jpg|thumb|[[Maw]] korzysta z Trispzest przeciwko [[Kyle Katarn|Kyle'owi Katarnowi]]]]
 
[[Grafika:Maw-trizpest.jpg|thumb|[[Maw]] korzysta z Trispzest przeciwko [[Kyle Katarn|Kyle'owi Katarnowi]]]]
'''Trispzest''' jest szkołą walki, która wyewoluowała z tradycyjnych walk powietrznych rasy [[S'kytri]] z planety [[Skye]]. Może być wykorzystana jako [[techniki walki mieczem świetlnym|technika walki mieczem świetlnym]], zaliczana jest wtedy do [[Forma VII|Siódmej Formy]].
+
'''Trispzest''' jest [[techniki walki mieczem świetlnym|techniką walki mieczem świetlnym]], która wyewoluowała z połączenia tradycyjnych walk powietrznych rasy [[S'kytri]] z planety [[Skye]] i [[Juyo]] - elementu [[Forma VII|Siódmej Formy]] walki [[miecz świetlny|mieczem świetlnym]].
  
== Historia i założenia ==
+
== Założenia ==
Trispzest był techniką walki na [[Skye]]. Za jej rozwinięcie odpowiadała [[Kharys]], nosząca tytuł [[majestrix]] planety. Warto zauważyć, że w lokalnym języku S'kytri słowo ''Trispzest'' oznacza ''palpitacje serca'', co dość dokładnie oddaje charakter tej techniki. Dostosowana do walki w powietrzu, wykorzystuje ona wszelkie atuty, jakie daje jej użytkownikowi możliwość manewru w pionie, i jest szczególnie skuteczna przeciwko oponentom pozbawionym tej przewagi. Jej głównym mankamentem jest jednak to, iż latający wojownik nie jest w stanie osłaniać całej powierzchni swojego ciała, przez co jest bardziej narażony na ataki bezpośrednio z góry czy dołu.
+
W lokalnym języku S'kytri słowo ''Trispzest'' oznacza ''palpitacje serca'', co dość dokładnie oddaje charakter tej techniki. Dostosowana do walki w powietrzu, wykorzystuje ona wszelkie atuty, jakie daje jej użytkownikowi możliwość manewru w pionie, i jest szczególnie skuteczna przeciwko oponentom pozbawionym tej przewagi. Jej głównym mankamentem jest jednak to, iż latający wojownik nie jest w stanie osłaniać całej powierzchni swojego ciała, przez co jest bardziej narażony na ataki bezpośrednio z góry czy dołu.
  
== Użytkownicy ==
+
== Historia i użytkownicy ==
Kharys, która rozpowszechniła tę technikę, była jednocześnie jej pierwszą użytkowniczką. Najbardziej jednak znanym praktykantem Trispzestu był [[Mroczny Jedi]] [[Maw]], szkolący się w Trispzeście po utracie nóg w starciu z [[Qu Rahn|Qu Rahnem]].
+
Trispzest opracowała [[Kharys]], [[majestrix]] planety Skye, przede wszystkim celem wykorzystania przeciw przedstawicielom obcych ras odwiedzających ten świat (między innymi wykorzystała go do uśmiercenia grupy dwudziestu kilku [[korelianie|koreliańskich]] [[przemytnicy|przemytników]]). Ulubionym atakiem Kharys przy wykorzystaniu tej formy było [[sai cha]].
  
{{Forma walki ms}}
+
Znane są tylko dwie osoby, które nauczyły się tej techniki:
 +
* [[Mroczny Jedi]] [[Maw]], szkolący się w nim po utracie nóg w starciu z [[Qu Rahn|Qu Rahnem]]
 +
* [[Nazish]] - [[Zuliriańscy Mistrzowie Miecza|Zuliriańska Mistrzyni Miecza]]
  
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==
Linia 14: Linia 16:
 
*''[[Dark Forces Saga]]'' [http://www.wizards.com/default.asp?x=starwars/article/sw20050407b]
 
*''[[Dark Forces Saga]]'' [http://www.wizards.com/default.asp?x=starwars/article/sw20050407b]
  
[[Kategoria:Sztuki walki]]
+
{{Forma walki ms}}
 +
 
 
[[Kategoria:Formy walki mieczem świetlnym]]
 
[[Kategoria:Formy walki mieczem świetlnym]]

Wersja z 13:12, 4 sty 2008

Maw korzysta z Trispzest przeciwko Kyle'owi Katarnowi

Trispzest jest techniką walki mieczem świetlnym, która wyewoluowała z połączenia tradycyjnych walk powietrznych rasy S'kytri z planety Skye i Juyo - elementu Siódmej Formy walki mieczem świetlnym.

Założenia

W lokalnym języku S'kytri słowo Trispzest oznacza palpitacje serca, co dość dokładnie oddaje charakter tej techniki. Dostosowana do walki w powietrzu, wykorzystuje ona wszelkie atuty, jakie daje jej użytkownikowi możliwość manewru w pionie, i jest szczególnie skuteczna przeciwko oponentom pozbawionym tej przewagi. Jej głównym mankamentem jest jednak to, iż latający wojownik nie jest w stanie osłaniać całej powierzchni swojego ciała, przez co jest bardziej narażony na ataki bezpośrednio z góry czy dołu.

Historia i użytkownicy

Trispzest opracowała Kharys, majestrix planety Skye, przede wszystkim celem wykorzystania przeciw przedstawicielom obcych ras odwiedzających ten świat (między innymi wykorzystała go do uśmiercenia grupy dwudziestu kilku koreliańskich przemytników). Ulubionym atakiem Kharys przy wykorzystaniu tej formy było sai cha.

Znane są tylko dwie osoby, które nauczyły się tej techniki:

Źródła


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!