Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Valarian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Melethron (dyskusja | edycje) z dnia 02:55, 22 lut 2017

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Valarian była kobietą z rasy Whiphidów, która jako władczyni przestępcza prowadziła swą działalność na planecie Tatooine.

Biografia

W czasach panowania Imperium Galaktycznego, Valarian mieszkała na Tatooine, gdzie prowadziła nielegalne interesy, które stanowiły największą konkurencję dla Jabby Desilijica Tiure'a. W pewnym momencie swojego życia wdała się w romans z innym przedstawicielem swej rasy, J'Quille'em. Po rozstaniu z mężczyzną, poleciła mu udać się do pałacu Hutta, gdzie miał pracować dla niej jako szpieg.

Wraz z pobytem byłego kochanka w siedzibie wroga, Valarian zdecydowała się uśmiercić Jabbę, dlatego poleciła J'Quille'owi, by zatruł przygotowywane dla niego jedzenie. Mężczyzna zawiódł jej oczekiwania, gdyż w trakcie starcia nad Wielką Jamą Carkoon, Hutt został uduszony przez Leię Organę. Władczyni przestępcza nie była zadowolona z takiego obrotu spraw, dlatego wyznaczyła za J'Quille'a wysoką nagrodę, przez co ten zdecydował się dołączyć do Zakonu B'omarr.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Valarian po raz pierwszy została wspomniana w lutym 1993 roku w podręczniku do Star Wars Roleplaying Game, Galaxy Guide 7: Mos Eisley. W pozycjach fabularnych zadebiutowała w opowiadaniu Nie gramy na weselach: Opowieść orkiestry, które wchodziło w skład Opowieści z kantyny Mos Eisley wydanych w sierpniu 1995 roku. W nowym kanonie pojawiła się 5 kwietnia 2016 roku, w uzupełnionej wersji przewodnika Encyklopedia postaci, za którego redakcję odpowiedzialny był Pablo Hidalgo.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!