Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zdrada (wydanie zbiorcze)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zdradatpb.jpg
Empire: Betrayal
Scenariusz Scott Allie
Rysunki Ryan Benjamin
Tytuł oryginalny Empire: Betrayal
Wydanie polskie Star Wars Komiks - wydanie specjalne 3/2011
Wydanie USA Dark Horse Comics
27 sierpnia 2003
Okładka Bob Eggleton
Tłumaczenie Maciej Drewnowski
Liczba stron 104
Czas akcji 1 BBY


Zdrada to zbiorcze wydanie opowieści Zdrada wydawanej przez Dark Horse Comics w ramach serii Empire. Opowiada ono o próbie zgładzenia Imperatora i przejęcia władzy nad Imperium.

Treść komiksu

Na Coruscant Darth Vader testuje wraz z moffem Trachtą i moffem Kadirem nowy oddział szturmowców. Po zakończeniu testu Kadir dowiedział się, że batalion nie zostanie przekazany jemu, tylko wielkiemu moffowi Tarkinowi. Gdy Vader udał się do Palpatine'a moff Trachta zwierzył się Kadirowi ze swych planów obalenia Imperatora.

Podczas rozmowy z Imperatorem Darth Vader dowiedział się, że na Dargulli odział szturmowców został pokonany przez wieśniaka z mieczem świetlnym. Vader został więc wysłany na tą planetę, by sprawdzić, kto jest sprawcą, tego ataku.

Trachta w tajemnicy stworzył oddział szturmowców klonów. Użył do tego materiału genetycznego oficera imperialnego Carsana, który stał się pierwszą ofiarą owego oddziału.

Vader miał udać się na Dargulli okrętem imperialnym Mathayus dowodzonym przez admirała Coy'a. W trakcie podróży dowiedział się o ruchach rebeliantów Yorn Skot. W trakcie misji Vader wielokrotnie przypominał sobie obrazy z przeszłości. Widział Padmé i Qui-Gon Jinna.

Trachta zachęcił do udziału w zdradzie także innych moffów, np. Gauera i Bartama. Spotkał się z nimi w jednym z barów. Zauważył jednak nieufność wspólników, więc wysłał Kadira, by ten zachęcił ich do większego posłuszeństwa wobec pomysłodawcy planu. Jednak Bartam chciał wykorzystać zdradę na swój sposób.

Okręt Mathayus, którym podróżował Darth Vader dotarł nad Yorn Skot. Załoga zauważyła unoszący się nad planetą statek. Został on wciągnięty na pokład za pomocą promienia ściągającego. Po zbadaniu wnętrza okazało się, że statek jest pusty. Po chwili w jego wnętrzu wybuch ładunek wybuchowy zabijając wielu szturmowców i oficerów. Darth Vader jednak przeżył dzięki systemom podtrzymywania życia zainstalowanym w jego skafandrze. Udał się on na mostek, gdzie dowiedział się o drugim statku ukrytym gdzieś w atmosferze. Sith rozkazał strzelać ślepo w dół i po chwili jednostka pojawiła się i rozpoczęła ucieczkę. Dzięki sprytnej sztuczce załodze Mathayusa udało się ją zniszczyć. Vader rozkazał kontynuować podróż na Dargulli.

Tymczasem na Coruscant moff Trachta przedstawił pozostałym spiskowcom swój plan. Szturmowcy wnieśli na prom Imperatora ukryte ładunki wybuchowe i zamontowali je na pokładzie. Niestety Palpatine spóźnił się i przeżył. Zginęło natomiast wielu szturmowców, którzy zostali zastąpieni klonami Kadira. W tym samym czasie druga grupa szturmowców klonów pod dowództwem Dezsetesa miała zająć się Vaderem.

Okręt Mathayus przybył na planetę Dargulli. W czasie, gdy Darth Vader medytował w swej kajucie Dezsetes zastrzelił admirała Coy'a. Następnie udał się do Sitha i zaproponował mu eskortę, która przetransportuje go na powierzchnię. Vader jednak się nie zgodził. Wylądował on samotnie swym myśliwcem i udał się do miasta. Został on tam zaatakowany przez rabusiów, którzy chcieli okryć się sławą, niestety zostali zgładzeni. W czasie podróży Vader przypominał sobie swą młodość i rozmowy z Obi-Wanem.

Tymczasem na Coruscant Gauer sprytnym sposobem zabija Trachte. W pokoju obok generał Skosef zabija moffa Bartama i zostaje zabity przez jednego z szturmowców. Następnie Kadir wraz z Gauerem i oddziałem szturmowców udał się do pałacu imperialnego. Po drodze zastrzelili dwóch stażników. Weszli do sali [Imperatora, lecz zostali zaatakowani przez gwardzistów, a także przez Palpatine'a, który użył przeciw nim piorunów mocy.

Na planecie Dargulli Darth Vader toczył pojedynek z mieszkańcami miasta, którzy chcieli go zabić. Tymczasem w barze kilku mieszkańców planety rozmawiało na temat przystąpienia do rebeliantów. Pojawił się tam także Boba Fett i włączył się do rozmowy. Po chwili do baru wbiegł człowiek i oznajmił wszystkim, że Vader walczy w miasteczku z wieloma przeciwnikami jednocześnie i może zostać zgładzony. Wszyscy opuścili bar i udali się na pole bitwy. W pewnej chwili Fett przyłączył się do Vadera i zaczął eliminować jego rywali. Po chwili na placu pojawiła się dziewczyna i oznajmiła, że to ona rozgromiła oddział szturmowców, a następnie oznajmiła, że chce podążać ścieżką ciemnej strony. Vader nie wysłuchał jej prośby i zabił ją. Następnie powrócił na okręt i zabił atakujących go szturmowców, a następnie Dezsetesa.

Tymczasem na Coruscant w pałacu Imperatora moff Kadir przeżył atak gwardzistów i Palpatine'a i opowiedział swemu władcy o swych planach. Sith oszczędził go i podziękował za zabicie zdrajców. Następnie Kadir obejrzał na holoprojektorze scenę walki Vadera ze szturmowcami. Po pewnym czasie Sith wrócił na Coruscant i został wysłany na Gwiazdę Śmierci, gdzie miał doglądać prac, przy zakończeniu jej budowy.

Głowni bohaterowie

Komiksy wchodzące w skład wydania


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!