Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zelka Forn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zelka.jpg
Zelka Forn
Data i miejsce śmierci: 3956 BBY, Taris
Miejsce pochodzenia: Taris
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne, siwiejące
Kolor oczu: Brązowe
Zelka Forn był mężczyzną rasy ludzkiej, mieszkającym na planecie Taris w okresie trwania wojny domowej Jedi. Jako lekarz prowadził centrum medyczne, mieszczące się na górnych poziomach planety-miasta.

Biografia

Gdy Sithowie objęli planetę kwarantanną, Forn mimo ograniczonych środków nadal pomagał, jak mógł wszystkim potrzebującym opieki medycznej. Zatrudniał wówczas pomocnika o imieniu Gurney.


Uwaga: Poniższa wersja historii jest jednym z możliwych wariantów wydarzeń z gry Knights of the Old Republic. Inne warianty znajdziesz w sekcji Alternatywy niniejszego artykułu.


W 3956 BBY nad Taris odbyła się bitwa, w której wziął udział krążownik Endar Spire i flota Sithów. Okręt Republiki został zniszczony, ale wielu ludzi z załogi, zdołało się ewakuować kapsułami ratunkowymi. Mimo że kapsuły zdołały wylądować na planecie, to ludzie którzy w nich przebywali, byli ranni lub martwi. Mieszkańcy Taris przyprowadzili kilku rannych do centrum medycznego Zelki, a ten, narażając życie, przyjął ich i umieścił w zbiornikach z bactą. Forn obawiał się, że Sithowie, którzy objęli planetę kwarantanną, odkryją jego tajemnice, ale mimo to nie mógł zostawić republikanów w potrzebie. Wśród rozbitków byli też Carth Onasi i cierpiący na amnezję Revan. Jakiś czas po zniszczeniu Endar Spire do centrum medycznego przybyli obaj żołnierze, a Zelka przywitał ich i polecił im swoje usługi. W czasie rozmowy wyszło na jaw, że przetrzymuje w ukryciu dwóch rozbitków, a Carth podziękował lekarzowi za udzielenie pomocy jego podwładnym.

Zalka zwierzył się też, że mimo swoich umiejętności nie potrafi uleczyć zarażonych chorobą Rakghuli, która rozpowszechniła się w podmieście. Opowiedział, że republikańscy naukowcy podobno opracowali szczepionkę, jednak gdy Sithowie przejęli planetę, całe zapasy ukryli w swojej bazie i rozdawały tylko patrolom wysyłanym do podmiasta. Revan obiecał w miarę możliwości pomóc w odnalezieniu szczepionki.

Po jakimś czasie były Jedi przyniósł szczepionkę, którą odnalazł przy zwłokach żołnierza Sithów w podmieście. Zelka podziękował i zaczął natychmiast masową produkcję leku.


Tu kończy się fragment historii zależny od wyborów gracza.


Nieznane są dalsze losy Zelki i nie wiadomo, czy przeżył bombardowanie planety przez flotę Sithów z rozkazu Dartha Malaka.

Alternatywy

W grze Knights of the Old Republic gracz, zamiast oddać szczepionkę Zalce, może pójść za radą Gurneya i dać ją Huttowi Zaxowi w kantynie Javyara, za co otrzyma kredyty.

W momencie odkrycia faktu, że Zelka leczy republikańskich żołnierzy, można wymusić na nim zapłacenia myta za utrzymanie tajemnicy. Jeśli mamy ze sobą Cartha, ten bierze stronę lekarza i pieniędzy nie otrzymujemy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!