Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zelka Forn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zelka.jpg
Zelka Forn
Data śmierci 3956 BBY, Taris
Miejsce pochodzenia Taris
Rasa Człowiek
Kolor włosów Czarne, siwiejące
Kolor oczu Brązowe
Zelka Forn był mężczyzną rasy ludzkiej, mieszkającym na planecie Taris w okresie trwania wojny domowej Jedi. Jako lekarz prowadził centrum medyczne, mieszczące się na górnych poziomach planety-miasta.

Biografia

Gdy Sithowie objęli planetę kwarantanną, Forn mimo ograniczonych środków nadal pomagał, jak mógł wszystkim potrzebującym opieki medycznej. Zatrudniał wówczas pomocnika o imieniu Gurney.


Uwaga: Poniższa wersja historii jest jednym z możliwych wariantów wydarzeń z gry Knights of the Old Republic. Inne warianty znajdziesz w sekcji Alternatywy niniejszego artykułu.


W 3956 BBY nad Taris odbyła się bitwa, w której wziął udział krążownik Endar Spire i flota Sithów. Okręt Republiki został zniszczony, ale wielu ludzi z załogi, zdołało się ewakuować kapsułami ratunkowymi. Mimo że kapsuły zdołały wylądować na planecie, to ludzie którzy w nich przebywali, byli ranni lub martwi. Mieszkańcy Taris przyprowadzili kilku rannych do centrum medycznego Zelki, a ten, narażając życie, przyjął ich i umieścił w zbiornikach z bactą. Forn obawiał się, że Sithowie, którzy objęli planetę kwarantanną, odkryją jego tajemnice, ale mimo to nie mógł zostawić republikanów w potrzebie. Wśród rozbitków byli też Carth Onasi i cierpiący na amnezję Revan. Jakiś czas po zniszczeniu Endar Spire do centrum medycznego przybyli obaj żołnierze, a Zelka przywitał ich i polecił im swoje usługi. W czasie rozmowy wyszło na jaw, że przetrzymuje w ukryciu dwóch rozbitków, a Carth podziękował lekarzowi za udzielenie pomocy jego podwładnym.

Zalka zwierzył się też, że mimo swoich umiejętności nie potrafi uleczyć zarażonych chorobą Rakghuli, która rozpowszechniła się w podmieście. Opowiedział, że republikańscy naukowcy podobno opracowali szczepionkę, jednak gdy Sithowie przejęli planetę, całe zapasy ukryli w swojej bazie i rozdawały tylko patrolom wysyłanym do podmiasta. Revan obiecał w miarę możliwości pomóc w odnalezieniu szczepionki.

Po jakimś czasie były Jedi przyniósł szczepionkę, którą odnalazł przy zwłokach żołnierza Sithów w podmieście. Zelka podziękował i zaczął natychmiast masową produkcję leku.


Tu kończy się fragment historii zależny od wyborów gracza.


Nieznane są dalsze losy Zelki i nie wiadomo, czy przeżył bombardowanie planety przez flotę Sithów z rozkazu Dartha Malaka.

Alternatywy

W grze Knights of the Old Republic gracz, zamiast oddać szczepionkę Zalce, może pójść za radą Gurneya i dać ją Huttowi Zaxowi w kantynie Javyara, za co otrzyma kredyty.

W momencie odkrycia faktu, że Zelka leczy republikańskich żołnierzy, można wymusić na nim zapłacenia myta za utrzymanie tajemnicy. Jeśli mamy ze sobą Cartha, ten bierze stronę lekarza i pieniędzy nie otrzymujemy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!