Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Atton Rand

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Atton Rand.jpg
Atton Rand
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowy
Kolor oczu: Brązowy
Przynależność: Republika Galaktyczna
Atton Rand był przemytnikiem, znanym także jako Jaq. Uczestniczył w wojnach mandaloriańskich po stronie Republiki pod dowództwem Revana. Swemu dowódcy pozostał lojalny nawet, gdy ten ogłosił się Mrocznym Lordem Sithów. Przeszedł wtedy intensywny trening, by stać się Łowcą Jedi. Jego głównym zadaniem było chwytanie Jedi, by za pomocą tortur i manipulacji zmuszać ich do przechodzenia na ciemną stronę Mocy i służenia Revanowi. Kilka lat po wojnie Atton został pilotem Meetry Surik, której pomógł pokonać troje lordów Sithów: Darth Trayę, Dartha Nihilusa i Dartha Siona.

Biografia

Udział w wojnach

Po pokonaniu Mandalorian, Atton Rand pozostał przy Revanie, tak jak większa część sił Republiki służąca mu w czasie walk. Na początku wojny domowej Jedi, mężczyzna należał do elitarnej jednostki wytrenowanej do ukrywania swej obecności przed użytkownikami Mocy. On i inni wytrenowani w wyczuwaniu Mocy byli wysyłani na misje, mające na celu uśmiercenie bądź chwytanie członków Zakonu. Wtedy też nauczył się metod walk Echani. Atton doszedł do mistrzostwa w zadawaniu cierpienia Jedi oraz sprawianiu, by przechodzili na ciemną stronę. Jednakże podczas ostatnich dni wojny Atton zmierzył się z członkinią Zakonu, która powiedziała mu o jego wrażliwości na Moc oraz ostrzegła, że Sithowie niewątpliwie będą chcieli przeciągnąć go na ciemną stronę. Atton uwierzył jej, gdyż słyszał już pogłoski o zniknięciach tych, którzy byli wyczuleni na Moc, jednak jego nienawiść do Jedi przysłoniła mu jej słowa, więc w odwecie pojmał ją i torturował prawie do śmierci. Kobieta, wiedząc iż umrze, obudziła w Randzie Moc i ukazała mu rozmiar krzywd i cierpienia, które zadał innym. Wtedy w odwecie zabił ją. Później, rozczarowany, w trakcie podróży z Meetrą Surik, znaną też jako Wygnana Jedi, wyznał jej, że zabił kobietę, ponieważ ją kochał. Pozbawił ją życia, chcąc oszczędzić jej cierpień i ewentualnego przeciągnięcia na ciemną stronę. Rozczarowany, ze wstrętem do samego siebie, zdezerterował z wojska i ukrywał się do końca wojny w Sektorze Uchodźców na Nar Shaddaa, razem z tysiącami uciekinierów z różnych planet. Tam Rand zajął się szmuglem, transportując głównie niewolników i uchodźców na księżyc przemytników.

W roku 3951 BBY Atton trafił do placówki wydobywczej na Peragusie II. Jednakże został pojmany przez siły bezpieczeństwa kopalni i zamknięty w więzieniu. To uratowało mu życie, gdyż krótko po tym roboty kopalniane oraz systemy wentylacyjne zostały zepsute, w efekcie czego całe życie na asteroidzie wymarło. Jedynie Atton pozostał bezpieczny wewnątrz klatki energetycznej.

Towarzysz Wygnanej Jedi

"Niezłe wdzianko. Czyżby zmieniły się przepisy odnośnie ubrań kiedy tu siedziałem?[1]
— Atton do Wygnanej Jedi

Wkrótce przypadkowo odzyskał wolność, uwolniony przez Wygnaną Jedi oraz Kreię. Zgodził się współpracować z nimi do czasu ucieczki ze stacji. Podczas pracy przy komputerze administracyjnym, do kopalni przybył republikański okręt typu Hammerhead, Harbinger, z lordem Sithów Darthem Sionem na pokładzie. Rand i obydwie kobiety musieli przejść przez cały statek, by trafić do tuneli prowadzących do Ebon Hawk. W końcu, dzięki temu, iż Kreia stawiła czoło Sithowi, udało im się opuścić placówkę. Systemy obronne Harbingera zaczęły ostrzał uciekającego frachtowca, jednak trafiły na jedną z asteroid, która wybuchła, tworząc reakcję łańcuchową, która zniszczyła większość asteroid w tym układzie.

Cała trójka musiała się udać do jedynego zaprogramowanego kursu statku, na Telos. Po wylądowaniu zostali schwytani przez siły bezpieczeństwa tej planety, ponieważ byli podejrzani o spowodowanie eksplozji Peragusa. Gdy zostali oczyszczeni z zarzutów, zorientowali się że ich statek – Ebon Hawk - został skradziony. Poszukiwania zaprowadziły ich na powierzchnię planety, gdzie spotkali Bao-Dura. Po walce w bazie najemników dowiedzieli się, że statek przebywa na mroźnej północy planety. Chwilę po awaryjnym lądowaniu na kamiennym płaskowyżu, trafili do ukrytej akademii, której przewodziła Atris, historyczka Jedi, nazywająca samą siebie ostatnią z Zakonu. Atris uwięziła Kreię i Attona oraz Bao-Dura, lecz po rozmowie z Surik wypuściła wszystkich, pozwalając im zabrać swój statek.

Atton towarzyszył Meetrze w odnalezieniu pozostałych przy życiu mistrzów Jedi, oraz ustaleniu prawdy o banicji towarzyszki. W czasie swych poszukiwań odwiedzili Nar Shaddaa, Onderon i jego księżyc Dxun, Dantooine oraz Korriban. Wygnana często korzystała z jego wiedzy wyniesionej z pobytu w Sektorze Uchodźców.

Ciekawostki

  • W grze Knights of the Old Republic II: The Sith Lords gracz może wyszkolić Attona na Jedi. W tym celu wystarczy wziąć go ze sobą na Nar Shadda, a dokładnie do Sektora Uchodźców. Tam dwóch jego mieszkańców za 25 kredytów mówi Wygnanej, iż widziało tam wcześniej Attona. Zapytany o to Rand opowiada swoją historię i zdradza, że chcę zgłębić tajniki Mocy. Jednakże by tego dokonać, gracz musi mieć na niego duży wpływ.
  • W modyfikacji The Sith Lords Restoration Project, jeżeli gramy kobietą, a Atton zostanie przez nas odrzucony na rzecz Disciple'a, dojdzie do pojedynku pomiędzy nimi.
  • Początkowo nazwisko Atton Rand miał nosić główny bohater gry Jedi Knight: Jedi Academy, lecz później został nim Jaden Korr.

Przypisy

  1. Nice outfit - you miners change regulation uniform while I've been here?. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Źródła


Towarzysze Meetry Surik
[Pokaż/Ukryj]