Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Biblioteka Ossus:Etykieta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Podstawowe zasady przyzwoitego zachowania w Bibliotece Ossus

 1. Zakładaj dobrą wolę drugiej strony - Przyjmij, że osoba, z którą dyskutujesz, z pewnością również działa w dobrej wierze.
 2. Pochwal, zanim skrytykujesz - Dyskusję zaczynaj zawsze od jakiejś pochwały. Gdy tak zrobisz, krytykowana osoba nie odbierze krytyki jako osobistego ataku i będzie bardziej skłonna zareagować na nią pozytywnie.
 3. Usuwaj starą krytykę - Gdy osoba przez Ciebie krytykowana przyjęła do wiadomości uwagi i pozytywnie na nie zareagowała, usuń z tekstu dyskusji słowa dawnej krytyki lub ewentualnie streść ją do absolutnego minimum. Osoba krytykowana często nie ma śmiałości zrobić tego za Ciebie.
 4. Mów jak najczęściej miłe rzeczy - Strony dyskusyjne nie służą wyłącznie do sporów. Jeśli uznałeś jakiś artykuł za szczególnie ciekawy, nie wstydź się napisać o tym w dyskusji.
 5. Krytykuj za pomocą pytań - Zamiast stwierdzać po prostu, że dana osoba jest w błędzie, można ją spytać, czy jest pewna, że ma rację. Na przykład zamiast pisać "Rower nie musi być koniecznie jednośladem!" można napisać "Czy słyszałeś o tym, że istnieją rowery poziome, które mają trzy koła?"
 6. Pisz w pierwszej osobie - Pamiętaj, że krytykując kogoś, wyrażasz tylko swoje zdanie. Dlatego lepiej jest krytykować, pisząc "Moim zdaniem to nie jest prawda" niż "Wszystkim wiadomo, że to nieprawda".
 7. Nie pisz nigdy w drugiej osobie - Zdania w rodzaju "Słuchaj, nie masz racji" są szczególnie przykre, bo są odbierane jako atak osobisty. Ogólnie unikaj atakowania osób - dyskutuj zawsze tylko o poglądach.
 8. Daj do zrozumienia, że dotarły do Ciebie argumenty - Zanim zaczniesz krytykować, napisz, że rozumiesz argumenty osoby krytykowanej (nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz). Nie pisz "To nieprawda, że...", tylko "Rozumiem Twoje argumenty, ale się z nimi nie zgadzam, bo...".
 9. Moderuj zbyt gorące dyskusje - Jeśli widzisz, że dyskusja dwóch osób wkracza w niebezpieczną fazę, włącz się w nią jako bezstronny moderator. Wypunktuj im wyraźnie różnice i podobieństwa ich stanowisk oraz zaproponuj koniec dyskusji, jeśli ta kręci się w kółko.
 10. Nie angażuj się przesadnie - Pamiętaj, że to jest encyklopedia, a nie forum dyskusyjne. Jeśli dyskusja stała się zbyt gorąca, spróbuj zaniechać dalszej i napisz jakieś inne hasło.
 11. Nie kasuj prób dyskusji o haśle - Jeśli jedna strona próbuje przedyskutować zmiany w haśle dokonane przez Ciebie, odpowiedz na jej pytania - nie kasuj i nie rewertuj bez zastanowienia.
 12. Reaguj na łamanie Etykiety - jeżeli widzisz, że ktoś łamie zasady Etykiety nie czekaj, aż zareaguje osoba dłużej działająca w Bibliotece Ossus czy osoba posiadająca uprawnienia strażnika. Jeżeli zauważysz, że ktoś naruszył którąś z zasad Etykiety, zwróć mu na to uwagę. Oczywiście zwracając uwagę, sam nie łam żadnej z tych zasad.
 13. Przejdź na priv - Jeżeli wokół jakiegoś zagadnienia toczy się między Tobą, a innym archiwistą dyskusja przez dłuższy czas, osoby obserwujące ostatnie zmiany bardzo łatwo zauważą tego typu spór. W takim przypadku lepiej zaproponuj drugiej osobie prywatną rozmowę poza Ossusem poprzez pocztę elektroniczną, komunikatory lub w Kawiarence pod Wesołym Archiwistą. W ten sposób szybciej będziecie mogli dojść do ładu i nikt też nie będzie wam zakłócał samej dyskusji, czasami mogącej bardzo długo trwać.
 14. Nie zwalczaj chamstwa chamstwem - Chociaż często wydaje się, że takie działania bywają skuteczne, to jednak reagując chamstwem na chamstwo sam uczysz się w taki sposób reagować, jak i uczyć się tego mogą Archiwiści, którzy dopiero co dołączyli do projektu. Osobie, która zachowuje się w sposób chamski przedstawiaj Etykietę neutralnie, lecz twardo. W takich przypadkach nie dawaj się wyprowadzić z równowagi, a jeżeli trudno Ci się opanować poproś innego Archiwistę aby zajął się danym przypadkiem chamskiego zachowania.
 15. Pamiętaj o wirtualności - Pamiętaj, że w dyskusjach przez internet ogromne znaczenie mają napisane słowa. Słowa "ty głupku" wypowiedziane przez przyjaciół z uśmiechem podczas zabawy mają zupełnie inną moc, niż takie wypowiedziane na poważnie, czy takie wypowiedziane z wściekłością. Nie widzisz mimiki rozmówcy, więc uważaj na słowa. Przeczytaj to, co napisałeś do drugiego i nie pisz pod wpływem emocji. Wstawianie emotek nie rozwiązuje sprawy, a często potęguje trudność w odczytaniu pozawerbalnego przekazu.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!